راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی سرویس و خدمات از صفر

در این مطلب قصد داریم از راه اندازی آن دسته از کسب و کارهای اینترنتی و پربازدهی بگوییم که نوعی سرویس یا خدمات ارائه می‌دهند.

داستان دنیای ما از این قرار است که هر روز بیشتر و بیشتر به سمت آنلاین شدن پیش می‌رود. کرونا، که تاریخ جهان را به دو قسمت قبل و بعد از خودش تقسیم کرده، نقش پر رنگی در فضای کسب و کار اینترنتی گذاشته است. حالا تقریباً هر چیزی که بخواهید، از مواد خوراکی و بهداشتی گرفته تا کتاب و غذا و لباس، با چند کلیک در درسترس هستند. تا جایی که پست‌چی محل را بیشتر از دوست و آشنا می‌بینیم!

به طور کلی کسب و کارهای اینترنتی را می‌توان به سه دسته فروش کالا، فروش محتوا و ارائه خدمات تقسیم‌بندی کرد؛ در این مطلب قصد داریم در مورد راه اندازی آن دسته از کسب و کارهای اینترنتی و پربازدهی صحبت کنیم که نوعی سرویس یا خدمات ارائه می‌دهند. اگر شما هم قصد دارید خدمات خود را به شکل آنلاین ارائه دهید، این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی سرویس و خدمات چه شرایطی لازم است؟

در چنین شرایطی که در خانه ماندن یک اقدام بهداشتی و امنیتی برای سلامت خودمان است، در هر زمینه‌ای که توانایی خدمات‌دهی داشته باشید، خواهان دارد. البته که هر کسب و کاری نیاز به برنامه‌ریزی و ایجاد زیرساخت‌های فنی و تخصصی خودش را دارد. در این بخش به موضوعاتی می‌پردازیم که برای راه اندازی هر نوع کسب و کار اینترنتی سرویس و خدمات، مورد نیاز است.

شناخت توانمندی‌های فردی

برای راه اندازی هر کاری، چه اینترنتی و چه حضوری، باید به شناخت کامل و مناسبی از خودتان رسیده باشید. اینکه در چه زمینه‌های استعداد دارید، به چه کارهایی علاقه‌مند هستید و اصلاً دوست دارید اسم شما با چه عنوانی شناخته شود؟

بسیاری از کارها و ایده‌ها امکان اجرایی دارند اما شاید شغل رؤیایی شما نباشند؛ یا شاید فعلاً توانمندی‌های لازم برای شروع به آن کار را نداشته باشید.

وقتی که به شناختی از توانمندی‌های خودتان رسیده باشید، مسیر مشخصی پیش روی‌تان دارید. حالا باید محیطی را که می‌خواهید کسب و کارتان را در آنجا راه بیاندازید، با دقت مشاهده و بررسی کنید.

شناخت توانمندی‌های فردی

مشخص کردن ایده کسب و کار اینترنتی سرویس و خدمات

در این مرحله لازم است مشخص کنید کدام یک از توانمندی‌های‌تان می‌تواند به تجارت و کسب و کاری موفق تبدیل شود. یکی از روش‌های کاربردی برای این کار، روش طوفان فکری است.

استفاده از طوفان فکری برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی سرویس و خدمات

اگر با این روش آشنا باشید می‌دانید که یک تخته یا برگه سفید لازم دارید. بدون اینه خودتان را سانسور یا فکرتان را محدود کنید، تمام ایده‌هایی که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی به ذهن‌تان می‌رسد بر روی تخته یا کاغذ بنویسید. در مرحله بعدی ایده‌هایی که در محدوده علاقه‌مندی‌های‌تان قرار ندارد خط بزنید. بعد از آن ایده‌های نشدنی یا ایده‌هایی را که برای اجرا نیاز به هزینه زیادی دارند خط بزنید. در نهایت مواردی که بر روی کاغذ یا تخته باقی می‌مانند، گزینه‌های اجرایی شما هستند.

انواع مدل‌های کسب و کار اینترنتی سرویس و خدمات

برای اینکه کارتان تا حدی راحت شود، در این بخش به معرفی کوتاهی از انواع کسب و کارهای اینترنتی مناسب در زمینه ارائه سرویس و خدمات می‌پردازیم که قابلیت اجرایی دارند.

اگر در شهری مانند تهران، تا پیش از این فقط برای موارد ضروری نیاز به بیرون رفتن بود، الان تقریباً برای هیچ کاری لازم نیست از خانه بیرون برویم. شاید بتوان گفت تنها چیزی که هنوز به شکل اینترنتی درنیامده، کسب و کاری است که بیاید جلوی در خانه آشغال‌ها را تحویل بگیرد و برود. این هم یک ایده جذاب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی! ایده‌های بعدی را در ادامه بخوانید:

خشکشویی و خدمات مربوط به پوشاک

یکی از آن سرویس‌هایی است که تا مدت‌ها خبری از نسخه آنلاینش نبود، خدمات خشکشویی است. این روزها اما نسخه آنلاین آن راه افتاده است. بعضی از خشکشویی‌ها هم برای اینکه از قافله جا نمانند، تبلیغاتی در محله‌شان انجام می‌دهند.

با این حال به نظر می‌رسد این بخش از خدمات هنوز جای کار دارد. اگر شما با این حرفه آشنا هستید یا فکر می‌کنید می‌توانید با چند تا از خشکشویی‌های حرفه‌ای ارتباط برقرار کنید، راه اندازی این کار هزینه زیادی ندارد. با راه اندازی یک وبسایت و همکاری با چند پیک برای تحویل گرفتن و رساندن لباس‌ها، می‌توانید کار و کاسبی خودتان را به شکل کوچک و از چند محله شروع کنید.

این بخش همچنین دامنه گسترده‌ای از خدمات از شستن و خشکشویی لباس، لکه‌بری و رفو تا شست‌وشو و نصب پرده را در برمی‌گیرد.

همچنین به تازگی بعضی از شرکت‌های خدمات پوشاک، لباس‌های جلسات رسمی را به دست مدیران یا افرادی که برای چند ساعت به کت و شلوار شیک و رسمی نیاز دارند، می‌رسانند. این کار از جمله خدماتی است که کمتر کسی به آن توجه داشته است.

خدمات نظافت و بهداشت

کارهای نظافتی و بهداشتی خانه‌ها از آن کارهایی است که هیچ وقت بدون مشتری نمی‌ماند. با اینکه شرکت‌های زیادی وارد چنین کاری شده‌اند، خدمات و سرویس‌هایی که به مشتریان داده می‌شود هنوز هم جای بهتر شدن دارد.

همچنین خیلی از شرکت‌های مطرح این حوزه، خدمات مناسبی به کارگران نمی‌دهند. کارگران در صورتی که شرکت دیگری پورسانت کمتری از دستمزد آنان بردارد یا خدماتی همراه با کار به آنها ارائه دهد، به راحتی شرکت طرف قراردادشان را عوض می‌کنند. در صورتی که به مدیریت نیروهای نظافتی و بهداشتی علاقه‌مند باشید، می‌توانید این کار را شروع کنید.

خدمات نظافت و بهداشت

تحویل‌دار اینترنتی

یکی از کارهایی که جای خالی آن در میان کسب و کارهای اینترنتی حس می‌شود، افرادی است که بتوانند بخشی از کارهای اداری شرکت‌ها و اشخاص را انجام دهند.

شرکت‌های مرتبط با آژانس اینترنتی و پیک‌های آنلاین، پیک موتوری دارند اما تحویل‌دار چیزی بیشتر از پیک موتوری است. فردی که رفتار و ظاهر مناسبی داشته باشد، کم و بیش از کارهای اداری سر در بیاورد و بتواند به عنوان مثال یک نامه را از جایی بگیرد و به دست فردی در شهر دیگری برساند. در صورتی که بتوانید چنین گروهی از افراد را کنار هم جمع کنید، می‌توانید خیلی زود به نتیجه برسید.

تجهیزات اجاره‌ای

یکی دیگر از کارهایی که مشتری زیادی دارد، اجاره دادن تجهیزات مختلف است. بسیاری از امکانات صوتی و تصویری مانند دوربین عکاسی، دوربین فیلم‌برداری، بلندگو، میکروفون و مواردی از این دست برای انجام پروژه‌های مختلف سینمایی و تولید محتوا لازم می‌شوند.

با توجه به قیمت این امکانات، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای هزینه کردن برای خرید چنین وسایل گران‌قیمتی، برای هر پروژه، تجهیزات مورد نیازشان را اجاره کنند. با درست کردن یک سایت مناسب و تهیه مجموعه‌ای به روز و کارآمد از ابزار و تجهیزات صوتی و تصویری، می‌توانید کارتان را شروع کنید.

تجهیزات اجاره ای

برای خواندن مطالب بیشتر درباره کسب و کار اینترنتی سرویس محور و ارائه کننده خدمات می‌توانید به مطلب کسب و کار اینترنتی با سرمایه اولیه کم مراجعه کنید.

هدف‌گذاری

بعد از اینکه توانمندی‌های خودتان را شناختید و ایده کسب و کارتان را مشخص کردید، نوبت به هدف‌گذاری می‌رسد. حرکت در فضای کسب و کار، بدون داشتن هدف و برنامه‌ای مشخص، مانند پیشروی در صحرا است. به امید اینکه به یک آبادی برسید، مدت‌ها راه می‌روید اما بعد می‌بینید که دور خودتان چرخیده‌اید؛ تمام ذخیره آب‌تان تمام شده، گرما طاقت‌تان را طاق کرده و دیگر نمی‌توانید ادامه دهید.

هدف‌گذاری برای هر کسب و کاری از واجب‌ترین موضوعات شروع به کار است. برنامه‌ریزی مناسب برای هر کاری می‌تواند به دو بخش کلی تقسیم شود: برف و برگ!

برنامه رشد فردی (برف)

برای اینکه بتوانید کسب و کار خودتان را شروع کنید و به خوبی پیش ببرید باید مسیر رشد فردی خودتان را بدانید. اینکه چه بخش‌هایی را باید رشد دهید، چه کتاب‌هایی بخوانید و در چه دوره‌هایی شرکت کنید.

اگر برای رشد فردی خودتان برنامه‌ای نداشته باشید، در دراز مدت ممکن است در کسب و کارتان با مسائلی روبرو شوید که ابزار لازم برای حل آن را در اختیار نداشته باشید.

پس همین امروز برنامه رشد فردی خودتان را بچینید و روزانه بر اساس آن عمل کنید. همانطور که «دارن هاردی» در کتاب موفق و کاربردی «اثر مرکب» گفته اگر در انجام عادت‌های کوچک و هوشمندانه‌مان ثابت قدم باشیم و برای آن زمان بگذاریم، شاهد تفاوت‌های بزرگی در خودمان و زندگی‌مان خواهیم بود.

رشد فردی

برنامه رشد گام به گام (برگ)

برنامه رشد گام به گام، به همان اندازه برنامه رشد فردی مهم است. در این برنامه باید برای آینده کسب و کار برنامه‌ریزی کنید. مسیری که کسب و کارتان قرار است طی کند. به عنوان مثال اگر می‌خواهید یک شرکت نظافت و خدمات بهداشتی راه اندازی کنید، باید بتوانید برنامه شش ماهه، یک ساله، پنج ساله و ده ساله خودتان را طراحی کنید. در این صورت بعد از راه اندازی و با پیشرفت کار، می‌توانید خودتان را ارزیابی کنید و ببینید که روی ریل حرکت می‌کنید یا خیر؟ با چنین ارزیایی‌هایی می‌توانید مانع از سقوط کسب و کارتان شوید.

 پشتکار؛ فرمول نه چندان سری راه اندازی کسب و کار

وقتی برنامه‌ها طراحی شوند و قرار باشد طبق برنامه پیش بروید، یک دفعه تمام قوانین مورفی، که هیچ وقت قبولشان نداشته‌اید، از راه می‌رسند تا شما را نسبت به ادامه مسیر ناامید کنند. این بخش، بخش سفر تنهایی شما است. سفری که در آن احتمالاً همه از جمله صدای ذهنی‌تان بگویند: «نه! شدنی نیست!»

راه اندازی هر نوع کسب و کاری در ابتدا بسیار سخت و طاقت‌فرسا است. به ویژه اینکه کمتر کسب و کاری از همان ابتدا نتایج درخشان می‌گیرد. معروف‌ترین مثالش هم شرکت کوکاکولا است. این غول بزرگ صنعت نوشیدنی، در سال اول تأسیسش فروش فاجعه‌باری داشت. تصور کنید اگر مؤسس کوکاکولا حرف صدای ذهنی‌اش را گوش کرده بود و شرکت را جمع کرده بود! آن وقت الان این همه تبلیغات خلاقانه جنگ و دعوای کوکاکولا و پپسی را نداشتیم!

پشتکار فردی

با این وجود تا زمانی که این حرف برای‌تان درونی نشود، تا زمانی که به موفق شدن کارتان باور نداشته باشید، نمی‌توانید سختی راه را تحمل کنید. با خودتان رو راست باشید؛ اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید سختی مسیر را بچشید، به دنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی خودتان نباشید.

مجوزهای لازم

هر کاری نیاز به مجوزهای مختلفی دارد. قبل از اقدام به راه اندازی هر کاری، در اینترنت جستجو کنید و تمام چم و خم اجرایی و اداری کاری را که می‌خواهید انجام دهید، در بیاورید. هر چه در شروع کار، آگاهی بیشتری داشته باشید، بهتر می‌توانید زیرساخت‌های اداری کارتان را فراهم کنید.

راه اندازی سایت و اپ

در نهایت بعد از مشخص کردن تمام این موارد، نوبت به راه اندازی سایت می‌رسد. با وجود پیشرفت‌هایی که طراحی سایت در این سال‌ها داشته، راه‌ اندازی سایت از همیشه آسان‌تر شده است. با هزینه‌ای در حدود یک میلیون تومان و بدون اینکه یک خط کدنویسی کامپیوتری بدانید، می‌توانید سایت خودتان را راه اندازی کنید.

اما همانطور که راه اندازی سایت کار راحتی است، بالاآوردن و شناساندن آن به مشتریان و مخاطبان کار خیلی سخت است. برای چنین کاری، باید با کارشناسان سئو و تولید محتوا مشورت کنید و از آنها بخواهید استراتژی‌های تولید محتوای سایت‌تان را مشخص کنند.

با مشخص کردن مسیر تولید محتوای سایت، شبکه‌های اجتماعی‌تان و تولید هفتگی مطالب، بین 6 ماه تا یک سال زمان می‌برد که سایت شما به صفحه اول گوگل برسد.

در این فاصله در صورتی که توانایی هزینه کردن داشته باشید، راه اندازی اپ کمک شایان توجهی به برندسازی خدمات شما می‌کند. با این حال در ابتدای کار، این موضوع از موارد ضروری به حساب نمی‌آید.

بازاریابی و تبلیغات

بعد از راه اندازی سایت، بخش مهم بعدی، بازاریابی و تبلیغات است. اگرچه تولید محتوا می‌تواند سایت شما را به رتبه‌های بالای گوگل برساند، به تنهایی کافی نیست. بعد از اینکه سایت شما از نظر محتوا به حد استاندارد و قابل قبولی رسید، لازم است در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف تبلیغ داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید تعداد مشتریان بیشتری را به سایت‌تان جذب کنید و در نتیجه درآمدزایی بهتری داشته باشید.

برای پیشرفت مناسب در این زمینه، می‌توانید از مشاوران رایگان اینترنتی استفاده کنید یا با شرکت‌هایی که در این زمینه خدمات ارائه می‌دهند، همکاری کنید.

فروش

سخن پایانی

در این یادداشت در مورد راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی صحبت کردیم. از مهم‌ترین مواردی که برای راه اندازی چنین کسب و کارهایی لازم است گفتیم؛ مواردی مانند شناخت توانمندی‌های فردی، مشخص کردن ایده، انواع مدل‌های کسب و کار اینترنتی و مواردی از این دست.

در مورد دو مدل هدف‌گذاری، یعنی برف و برگ صحبت کردیم. اگر هنوز در مورد معنای این دو بخش چیزی نمی‌دانید، پیشنهاد می‌کنم مقاله را بخوانید.

همچنین از پشتکار لازم برای راه اندازی کسب و کار و لزوم گرفتن مجوز گفتیم. در نهایت هم راه اندازی سایت، اپ، بازاریابی و تبلیغات را بررسی کردیم.

نکته اساسی و مهم در مورد راه اندازی کسب و کار اینترنتی این است که با نگاه سهل‌انگارانه وارد بازار کار نشویم. راه اندازی کسب و کار اینترنتی، درآمد زیادی دارد و انجام شدنی است اما سختی‌های خاص خودش را دارد.

2 دیدگاه

  • CBD gummies for sale - سه‌شنبه 28 بهمن 1399 - 16:00 پاسخ

    Touche. Sound arguments. Keep up the good effort.

    • پری‌ناز قاسمی - دوشنبه 18 اسفند 1399 - 12:40 پاسخ

      will do!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *