‌پنج دلیل برای اینکه چرا پیش فروش ایده خوبی است!

بعضی‌ می‌گویند: «خرید، هندوانه در بسته است». بعضی‌ها هم برای‌شان مهم است اولین کاربران محصولی باشند که این همه برایش انتظار کشیده‌اند. با وجود نظرات مختلف، «پیش فروش» هنوز هم در موارد گوناگون، به ویژه در برگزاری رویدادهای مختلف یا تولید بازی‌های کامپیوتری، جواب می‌دهد.

با این حال این پرسش برای خیلی از افراد پیش می‌آید که دلایل راه اندازی مدل پیش فروش چیست؟ آیا همیشه ایده خوبی است؟

چرا پیش فروش ارزش امتحان کردن دارد؟

برنامه‌ریزی مناسب پیش فروش، کار آسانی نیست. برای این کار، باید واقعاً وقت بگذارید. به عنوان بازاریا‌ب و فروشنده، این کار ما است که به مشتریان نشان دهیم پیش خرید از نظر مالی به نفع آنها است. اگر بتوانیم این کار را به خوبی پیش ببریم، برای موافقت با راه اندازی پیش فروش محصول، دلایل زیادی خواهیم داشت.

دلیل اول: آسان شدن روند مالی تولید محصول

پیش فروش به معنای گرفتن پول است؛ یعنی تولیدکننده حتی پیش از اینکه محصولش به بازار بیاید، مبلغش را دریافت می‌کند. البته که این کار خطراتی هم دارد؛ مشتری ناراضی می‌تواند نارضایتی‌اش را جار بزند. به ویژه اگر از قبلش هم انتظار زیادی در ذهن داشته باشد. از طرف دیگر، پیش فروش، سود خالص است؛ اگر مطمئن هستید محصول‌تان کیفیت خوبی دارد و می‌توانید قول‌هایی را که به مشتریان می‌دهید برآورده کنید، اتفاق بدی نمی‌افتد.

عرضه و تقاضای محصول

سایت‌های تأمین مالی جمعی نشان داده‌اند که پیش فروش می‌تواند امکان تولید محصول را فراهم کند. اگر مشتریان متقاعد شوند ایده‌های شما را بخرند، پس در واقع دارند محصول‌تان را تأمین مالی جمعی می‌کنند.

دلیل دوم: عرضه و تقاضا برای محصول

راه‌اندازی یک پیش‌سفارش به شما اجازه می‌دهد میزان علاقه به محصول خود را ارزیابی کنید. به خاطر داشته باشید پیش فروش فقط بخشی از فروش کلی است اما همین بخش کوچک به شما اطلاعاتی بیشتر از ده‌ها نظرسنجی آنلاین یا فعالیت کاربران روی شبکه‌های اجتماعی‌تان می‌دهد.

دلیل سوم: با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید

CRM یا «سی آر ام» که مخفف «مدیریت ارتباط با مشتری» است، بیشتر مواقع توسط فروشندگان دست کم گرفته می‌شود. با این حال، این بخش هنوز هم قسمت نسبتا مهمی از کار ما است. کمپین بازاریابی پیش فروش‌تان را به سمت ارتباط گرفتن با مشتریان وفادار ببرید. مشتریان را از پیشنهادهای جذاب و شگفت‌انگیز محصولات‌تان با خبر کنید. یا به آنها فرصت خرید محصولاتی را بدهید که هنوز برای تمام مشتریان در بخش پیش‌سفارش قرار نگرفته است. با انجام این کار، به مشتریان خود می‌گویید: «شما مهم هستید!»

دلیل چهارم: جذب علاقه بیشتر مشتریان

اگر کمپین پیش فروش خودتان را به شکل درستی اجرا کنید، آن وقت می‌توانید علاقه افراد به تولیدات‌تان را به شکل چشم‌گیری افزایش دهید. آنهایی که پیش از اولین نمایش رسمی محصول، سفارش می‌دهند باید پیشنهادهای ویژه‌ای دریافت کنند. چنین پیشنهادی، اگر واقعاً ارزشمند باشند، موجب می‌شود کاربران خبر آن را در شبکه‌های اجتماعی پخش کنند.

جذب مشتری

دلیل پنجم: تطبیق‌پذیری

مشاوران املاک مختلفی گفته‌اند: «در بیشتر موارد، آخرین آپارتمان حتی پیش از شروع ساخت و ساز، به فروش می‌رود.» پیش فروش قبل از تاریخ فروش همیشگی، در صنعت ماشین‌سازی نیز راهکار رایجی است. این کار معمولا محصولاتی را در بر می‌گیرد که به تازگی نمایش داده شده‌اند اما به مرحله تولید انبوه نرسیده‌اند.

اگرچه در این مطلب به مثال‌های مشخصی از پیش فروش ارجاع دادیم، این پیشنهادها می‌توانند در صنایع مختلفی استفاده شوند و به کار بیایند.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در زمینه فروش آنلاین به دست بیاورید، مطلب صفر تا صد روش‌های فروش محصولات در اینترنت در نیک مگ را از دست ندهید.

خطرات پیش فروش محصول

هر یک از اجزای کمپین بازاریابی و فروش، از جمله پیش‌‌خرید، به همان اندازه که برای مشتریان خطرناک است، برای فروشندگان نیز خطرآفرین است.

شاید برای شما هم سؤال پیش بیاید که از خطرات پیش فروش محصول، چه چیزهایی را باید به خاطر داشته باشیم؟

1- قیمت بیش از اندازه پایین به نسبت هزینه‌ها

این مورد درباره تولید محصولات کوچک که پیش فروش آن چند هفته قبل از پخش محصول انجام می‌شود، صدق نمی‌کند. اما صنایعی مانند ساختمان‌سازی، داستان کاملاً جداگانه‌ای دارد. هزینه‌های ساخت خانه در طول سال متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. همین موضوع در مورد صنعت اتومبیل‌سازی نیز وجود دارد. اگر می‌خواهید محصولی مانند ماشین را پیش فروش می‌کنید، باید تغییرات بازار را بر اساس تجربه و شناخت‌تان از بازار، پیش‌بینی کنید.

2- نشان دادن امکاناتی که در نهایت به محصول نهایی نمی‌رسد

چنین کاری می‌تواند به ناراضایتی مشتری منتهی شود. ممکن است امکانات حذف شده برای بعضی از مشتریان، دلیل اصلی خرید محصول باشد. برای همین تلاش کنید تنها امکاناتی را به نمایش بگذاید که قابلیت اجرا دارند و صد در صد در موردشان مطمئن هستید.

محصول نهایی

3- تأثیر منفی پیش فروش بر فروش عادی

گاهی وقت‌ها یک پیش فروش بسیار موفق، فروش کلی دیگر محصولات را کاهش می‌دهد. چرا که این کمپین پیش فروش تمام توجه‌ها را به خودش اختصاص داده است. به همین دلیل پیش از راه اندازی کمپین پیش فروش محصول، لازم است تمام کارها را برنامه‌ریزی کنید؛ همچنین خیلی مهم است که این کار با سایر اقدامات تبلیغاتی برندتان همزمان نباشد.

نویسنده: سیلوستر کارنوشویچ

منبع: landingi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *