15 نکته تولید محتوای شبکه های اجتماعی برای ایده دادن به پروژه پیش فروش شما

امروزه شبکه‌های اجتماعی حرف اول را برای جذب مشتری می‌زنند. بنابراین باید بدانی از چه محتوایی برای معرفی محصولت استفاده می‌کنی.

پروژه‌ها و کمپین‌های پیش‌فروش به شدت به قدرت شبکه‌های اجتماعی و افرادی که محتوای شما را با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارند، متکی هستند. با این حال، هنوز هم برخی افراد فقط لینک پروژه خود را منتشر می‌کنند و مدام از همان مخاطب همیشگی می‌خواهند از پروژه آنها حمایت کند.

چنین کاری، به زودی تکراری و کسل کننده می‌شود؛ بعد از مدتی، مخاطب دیگر به پست‌های شما توجهی نمی‌کند. اگر برای 30 روز یا بیشتر مشغول اجرای کمپین پیش‌فروش خود هستید، واقعاً باید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشید که در طول دوره تبلیغات خود، می‌خواهید چه محتوایی را با مخاطبان به اشتراک بگذارید.

به همین دلیل در این مطلب، برخی از ایده‌های تولید محتوای مناسب برای پروژه پیش‌فروش را بررسی می‌کنیم. اگر می‌خواهید پروژه پیش‌فروش خودتان را راه بیاندازید، این 15 مورد می‌تواند چشم‌انداز روشنی پیش رویتان قرار دهد.

15 ایده کاربردی برای تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی پروژه‌های پیش‌فروش

1- داستان بنیان‌گذار

هنگام پیش‌فروش همیشه صحبت در مورد بنیان‌گذار کسب‌وکار جذاب است. من به عنوان مشتری، اگر بخواهم ایده جدیدی را پیش‌خرید کنم، دوست دارم درباره شخص بنیان‌گذار محصول یا کسب‌وکار اطلاعاتی داشته باشم. به همین جهت در مورد خودتان و آن چیزی که برای شروع از آن الهام گرفته‌اید، یک پست وبلاگی بنویسید. با این کار ارتباط عمیق و معناداری با مخاطبان و حامیان بالقوه خود برقرار خواهید کرد.

2- تصاویر محصول

تصاویر محصول، رنگ‌ها، نسخه‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای متنوع محصول خود را به اشتراک بگذارید. به مخاطبان خود نشان دهید که محصول شما در زندگی روزمره چه استفاده‌هایی دارد. مردم معمولاً درباره موارد استفاده‌‌ از ایده‌های محصولات جدید، چندان تصور خاصی ندارند؛ به همین خاطر حتماً مطمئن شوید شرایط مختلف استفاده از محصول‌تان در زندگی روزانه را به مخاطبان خود نشان دهید.

3- تولید محتوای ویدیویی

در مورد تولید محتوای ویدیویی چیز زیادی برای گفتن وجود ندارد. حتی اگر از دوربین خجالت می‌کشید، روش‌های زیادی برای ایجاد محتوای ویدیویی جالب و جذاب محتوای ویدیویی وجود دارد:

  • استفاده از تصاویر مختلف و ساختن یک ویدیو کلیپ
  • گیف کوتاهی از محصولتان هنگام استفاده کردن
  • ویدیویی از گشت وگذار در دفتر کار یا مراحل خلاقیت و تولید محصول شما
  • فیلم پشت صحنه
  • ویدئویی از شما که مشغول ساختن ویدئو هستید.

یادتان باشد اصلاً نیاز نیست که ویدیوهای‌تان طولانی یا خیلی حرفه‌ای باشند.

4- پخش زنده

باید بدانید در شرایطی که هنوز درگیر موضوع محتوای ویدئویی هستید، بازدید محتوای ویدیویی بسیار بیشتر از محتوای غیرویدیویی است. پس بیش از اندازه سخت‌گیری نکنید، در اینستاگرام لایو بگذارید و با مخاطبان خود صحبت کنید. درباره اشتیاق خود به تولید محصولتان صحبت کنید و اینکه چرا مردم باید آن را پیش‌خرید کنند. این کار باعث ایجاد اعتماد و ارتباط شخصی بیشتری با مخاطبان می‌شود؛ تا جایی که حتی ممکن است ویدیوی شما را با مخاطبان خودشان به اشتراک بگذارند.

5- وبلاگ

در وبلاگ خودتان درباره محصول و چگونگی استفاده از آن در زندگی روزمره بنویسید. یا یک داستان الهام‌بخش درباره محصول‌تان و دلیل اینکه چرا این محصول برای تولید نیاز به بودجه دارد، تعریف کنید. اصلاً اینجوری فکر نکنید که مردم همه چیز را در مورد محصول شما می‌دانند؛ هرچه محتوای بیشتری داشته باشید می‌توانید شانس بیشتری برای پیش‌فروش محصول خود به دست بیاورید.

6- عکس‌های اعضای گروه

اعضای گروه شما افرادی هستند که در پشت صحنه پروژه، به شما کمک می‌کنند. اگر کسی را دارید که به شما کمک می‌کند‌، حتماً در مورد او به مخاطبان خود بگویید. این فرد ممکن است مادر، پدر، برادر، خواهر یا حتی حیوان خانگی شما باشد. سعی کنید بامزه و خلاق باشید و مخاطبان را در ماجراجویی خود شریک کنید.

7- مصاحبه

اگر کسی با شما مصاحبه کرده، مثلاٌ یک وبلاگ، پادکست، مجله یا حتی یکی از دوستان خودتان، حتماً این مصاحبه را به شکل ویدئو، وبلاگ یا هر قالب دیگری که فکرش را می‌کنید با مخاطبان به اشتراک بگذارید. خواندن مطالب پرسش و پاسخ، همیشه جالب است. به علاوه با استفاده از مصاحبه می‌توانید برخی از مواردی را که مخاطبان می‌خواهند بدانند با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

8- نظرات مشتری

آیا کسی درباره پروژه یا ایده شما حرف خوبی زده است؟ مثلاٌ یک پیام توصیفی درباره رضایتشان از کالا یا یک جور پیام پر مهر؟ همین را منتشر کنید. این کار به بقیه نشان می‌دهد دیگران از محصول شما حمایت می‌کنند و موجب می‌شود که به محصول شما بیشتر از قبل باور داشته باشند.

9- سپاس‌گزاری و تشکر

به طور واضح از حامیان خود تشکر کنید. پیشرفت خود را در این راه جشن بگیرید. به مخاطبان خود نشان دهید که دارید پیشرفت می‌کنید. همچنین با تشکر عمومی از افراد باعث می‌شوید که بقیه هم بخواهند محصول شما را حمایت کنند.

10- امکانات و مزایای محصول

آیا داستان محصول شما در مقاله‌ها، وبلاگ‌ها یا سایر رسانه‌ها نمایش داده می‌شود؟ وقتی دیگر کانال‌های رسانه‌ای درباره محصول شما صحبت می‌کنند، خیلی قدرتمند نشان داده می‌شوید. اگر این‌قدر خوش‌شانس هستید که در رسانه‌های دیگر یا به شکل آنلاین در مورد شما صحبت می‌کنند، مطمئن شوید این حرف‌ها را با مخاطبان شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارید.

11- سفر شما

انجام پروژه پیش‌فروش می‌تواند به یک سفر جاده‌ای تک و تنها تبدیل شود، بنابراین برای جلوگیری از چنین اتفاق ناراحت‌کننده‌ای، سفر خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. آنها را در مورد پیشرفت کار و وضعیت خود، به روز کنید. اگر از شما حمایت کرده‌اند و از پروژه شما پشتیبانی می‌کنند، دوست دارند بدانند چگونه کارها را پیش می‌برید. اینجوری نباشد که فقط موفقیت‌های خود را به اشتراک بگذارید؛ هر از گاهی از کارهایی که انجام می‌دهید نیز بگویید. از دیدارهای مهمی که دارید، جلسات گروهی، برنامه‌ریزی‌ها، یا از هر چیزی که مربوط به پروژه پیش‌فروش شما است، عکس‌های پشت صحنه به اشتراک بگذارید.

12- شمارش معکوس

پیش از تمام شدن پروژه پیش‌فروش، مخاطبان خود را از مدت زمان باقی مانده، با خبر کنید. چنین کاری باعث می‌شود مردم احساس کنند وقتشان دارد تمام می‌شود و پیش از تمام شدن فرصت، اقدام به پیش‌خرید کنند.

13- از مخاطبان خود کمک بخواهید

نیازی نیست که فقط برای پیش‌خرید درخواست کنید؛ از مخاطبان خود بخواهید بازخورد و ایده‌های‌شان را به شما بگویند یا به سادگی پیام شما را برای مخاطبان خود به اشتراک بگذارند. اگر چیزی نخواهید، چیزی هم به دست نمی‌آورید. کارآفرینان از درخواست کردن نمی‌ترسند.

14- اهدای جوایز

با تقسیم جوایز ویژه‌ای که از طریق پروژه پیش‌فروش شما در دسترس است، مردم را به پیش‌خرید ترغیب کنید. بسیاری از اوقات افراد به دلیل پاداش‌هایی که می‌گیرند جذب پروژه پیش‌فروش شما می‌شوند؛ به همین دلیل، این جوایز را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید تا بازدیدکنندگان و پشتیبانان بیشتری را به پروژه پیش‌فروش خود هدایت کنید.

15- تصاویر مختلف

شما باید آرشیوی از تصاویر داشته باشید که بتوانید در طول پروژه پیش‌فروش به اشتراک بگذارید. تصاویر را با هم ترکیب کنید، خلاق باشید و همیشه در پایان پست‌های خود، یک دعوت به اقدام (CTA) یا لینکی به پروژه پیش‌فروش خود داشته باشید. برای بهترین کارایی، تصاویر خود را برای شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر، پینترست و دیگر موارد بهینه کنید.

نویسنده: رایموندا جانکونایت

منبع: مجله اینترنتی مدیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *