9 قدم تا راه اندازی کمپین پیش فروش موفق

همیشه برای رسیدن به موفقیت نکته‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان به هدف رسید. نکته‌هایی که کوچکند اما برای رسیدن به هدف مفیدند.

بسیاری از کارآفرینان و تولیدکنندگان در طول دوره حرفه‌ای خود با این پرسش روبرو می‌شوند که پیش‌فروش موفق، چه مراحلی دارد؟ و چطور می‌توان یک کمپین پیش‌فروش موفق ایجاد کرد؟ در نیک استارتر ایده‌های زیادی بوده‌اند که پتانسیل اولیه خوبی داشته‌اند، ایده‌ای درگیرکننده و کاربردی که می‌توانسته‌ پاسخگوی بخش مهمی از نیازهای مخاطب باشند؛ همچنین صاحب ایده از پشتکار و انگیزه بالایی برخوردار بوده اما متاسفانه محصول تولیدی در عمل فروش موفقیت‌آمیزی نداشته‌ است. چه می‌شود که محصولی با وجود ویژگی‌های اولیه لازم نمی‌تواند از آزمون پیش‌فروش، موفق بیرون بیاید؟

در این مطلب، به 9 راهکاری می‌پردازیم که می‌تواند منجر به راه‌اندازی یک کمپین موفق پیش‌فروش شود. اگر قصد دارید کمپین پیش‌فروش خود را راه بیاندازید، این موارد را مد نظر داشته باشید.

1. داستان خود را به اشتراک بگذارید

به خریداران بالقوه خود اطلاع دهید که ایده یا محصول تجاری شما چگونه می‌تواند به کار آن‌ها بیاید. مواردی مانند اینکه چه کسی هستید، می‌خواهید چه کاری انجام دهید، ایده پروژه‌تان از کجا آمده، بودجه کارتان چقدر است و چرا به چنین کاری علاقه دارید را با مخاطبان به اشتراک بگذارید. چنین کاری نشان می‌دهد شما روی محصول یا خدماتتان حسابی کار کرده‌اید و اعتبار پروژه شما را افزایش می‌دهد.

اطمینان حاصل کنید تصویر سربرگ روی فیلم به اندازه خود فیلم جذاب باشد. شما باید یک ویدوی خیره‌کننده داشته باشید، اطمینان حاصل کنید کیفیت تصویر مناسب و داستان ویدیو جذاب است؛ همچنین محصول شما در فیلم می‌درخشد و دیده می‌شود.

با واضح صحبت کردن، نمایش دادن طرح کار و مزایای آن و نیز با نشان دادن نحوه کار دقیق محصول، مشخص می‌کنید معتبر هستید. با استفاده از یک داستان شخصی، به شکلی احساسات مخاطب را درگیر کنید که خریدار بالقوه بتواند با کار شما ارتباط برقرار کند. در آخر، در مورد ویژگی منحصر به فرد محصول خودتان صحبت کنید؛ مردم دوست دارند بدانند شما چه مشکلی را حل می‌کنید؛ این نوع اطلاعات برای مصرف‌کنندگان جذاب است.

2. پیشنهادها و جوایز جذاب بدهید

اگر افراد فکر کنند محصولتان ارزشمند است، از آن حمایت می‌کنند اما همیشه و در همه حال، دادن پیشنهادات عالی و جوایز درجه یک به مخاطبان، کار خوبی است. حتماً دلتان می‌خواهد به کتاب راهنمایی که گفتیم، سر بزنید و متوجه شوید چه چیزی می‌توانید پیشنهاد دهید و چه چیزی نمی‌توانید؛ چرا که محدودیت‌هایی وجود دارد که باید از آنها آگاهی داشته باشید.

3- برای تأمین بودجه یک نقطه هدف تعیین کنید

اگر کمپین پیش‌فروش خود را از طریق نیک‌استارتر راه‌اندازی می‌کنید، توجه داشته باشید که این مدل کمپین، حالت «همه یا هیچ چیز» است. اگر به هدف تأمین مالی خود برسید یا از آن فراتر بروید، می‌توانید پول را نگه دارید در غیر این صورت، چیزی دریافت نمی‌کنید.

در این مرحله، مهم است به این فکر کنید که برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود به چه مقدار هزینه اولیه نیاز دارید و چند نفر از افرادی که می‌شناسید، تمایل به خرید دارند؟ اگرچه ممکن است با ادامه تبلیغات کمپین پیش‌فروش خود، توجه افراد جدید را جلب کنید اما بیشتر حمایت شما از طرف کسانی است که از قبل شما را می‌شناسند؛ واقع‌بین باشید! همچنین توجه داشته باشید که پس از آغاز کمپین پیش‌فروش، نمی‌توانید هدف مالی خود را تغییر دهید.

4- کمپین پیش‌فروش خود را تبلیغ کنید

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند مردم را از کمپین پیش‌فروش محصولات شما آگاه کند. در اینجا چند ترفند مناسب را برای خبررسانی بیان می‌کنیم:

  • برای انتشار پیام از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.
  • با رسانه‌ها و وبلاگ‌نویسان تماس بگیرید تا تبلیغات شما را پوشش بدهند.
  • برای افزایش علاقه و درگیر کردن مخاطبان، در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام یا فیس‌بوک، لایو برگزار کنید.
  • کمپین پیش‌فروش شما بدون تلاش و همراهی صددرصدی شما، بعید است به موفقیت برسد. هنگامی که در جهت اهداف کمپین پیش‌فروش خود گام برمی‌دارید، باید آن را به عنوان یک کار تمام وقت در نظر بگیرید. از تمام روابط و کانال‌های بازاریابی در دسترس خود استفاده کنید.

5. مخاطبان پروژه را در جریان پیشرفت کارها قرار بدهید

هنگام پیشبرد کمپین پیش‌فروش محصولات خود، همیشه و در همه حال باید مخاطبان پروژه را در جریان کارها قرار بدهید. اگر به‌روزرسانی‌های کار را با آنها به اشتراک نگذارید، امکان دارد مخاطبان خود را از دست دهید و حتی شاید نتوانید به تعدادی که می‌خواهید، مخاطب به دست بیاورید.

از طریق شبکه‌های اجتماعی و موبایل، به مخاطبان پروژه خود پیام ارسال کنید و آنها را با خبر کنید. از چنین ابزارهایی بهره ببرید و همه را در جریان کارها نگه دارید.

با مخاطبان خود صادق باشید. اگر اوضاع دقیقاً همانطور که انتظار داشتید پیش نمی‌رود، شفاف باشید و از به هم خوردن برنامه‌ها هم به مخاطبان بگویید. مخاطبان دوست دارند بدانند شما می‌توانید محصول خود و پاداش‌هایی را که به آنها قول داده‌اید تحویل دهید.

6. به وعده‌های خود عمل کنید

حتی وقتی به اهداف کمپین پیش‌فروش خود رسیده‌اید، کمپین پیش‌فروش شما تمام نشده است. کمپین پیش‌فروش تنها زمانی به پایان می‌رسد که شما به تمام وعدهای خود عمل کرده باشید. این به این معنی است که باید پروژه خود را به پایان برسانید، پیشنهادات و جوایز خود را تحویل دهید و مطمئن شوید که در هر مرحله با مخاطبان خود در ارتباط هستید. تنها زمانی که کار کامل شده باشد، می توانید واقعاً بگویید یک کمپین موفق پیش‌فروش داشته‌اید.

نکته‌ای که نباید هیچ وقت فراموش کنید این است که مخاطبان شما مهم‌ترین سرمایه شما هستند. وقتی نشان دهید که حال آن‌ها برایتان مهم است، اعتماد بیشتری پیدا می‌کنند و حتی ممکن است با دوستان خود تماس بگیرند و در مورد کمپین پیش‌فروش شما با آنها صحبت کنند.

7. راهی مناسب برای کسب درآمد از مشکلات پیدا کنید

اساساً هدف از ایجاد یک محصول جدید، حل یک مشکل و رفع یک مسئله است. برای موفقیت یک محصول با استفاده از کمپین پیش‌فروش – و برای موفقیت هر کالایی – مردم باید باور داشته باشند که این کالا یا خدمات جدید می‌تواند یکی از مسائل آنها را بهبود بخشد.

چالمرز براون، کارآفرین و بنیانگذار «Due» یک پلت‌فرم صورتحساب آنلاین، می‌گوید:

«اگر می‌خواهید از پروژه پیش‌فروش شما حمایت شود، باید بتوانید ارزش محصول را به مخاطبان منتقل کنید؛ اگر آنها باور نکنند که این محصول به درد می‌خورد، از آن حمایت نمی‌کنند.»

8. سازنده‌ای پیدا کنید که بتوانید با آن کار کنید

هنگامی که کمپین پیش‌فروش خود را آغاز می‌کنید، خریداران می‌خواهند بدانند چه زمانی می‌توانند انتظار دریافت محصول را داشته باشند. تنها راهی که می‌توانید پاسخ دقیقی به آنها ارائه دهید این است که یک تولید کننده آماده برای تولید طرح‌های خود در دسترس داشته باشید.

هنگام انتخاب سازنده مناسب، عوامل مختلفی می‌توانند تأثیرگذار باشند. شما باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید محصول شما در داخل یا خارج از کشور ساخته شود، سپس شرکتی پیدا کنید که اهداف تجاری آن با شما کاملاً منطبق باشد. مطمئن شوید می‌توانید با کیفیت محصول تولیدی انتخابی خود ارتباط برقرار کنید.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که می‌توانید وعده‌های ارسال محصول را عملی کنید. این کار تنها در صورتی شدنی است که از کل فرآیند تولید و آنچه که از ابتدا تا انتها رخ می‌دهد درک کاملی داشته باشید. چنین روندی با پیدا کردن یک تولیدکننده مناسب آغاز می‌شود.

9. بر اساس بازخوردهایی که می‌گیرید، تغییرات لازم را انجام دهید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید پیش از پیش‌‌فروش ممحصولات خود انجام دهید این است که حتماً وقت بگذارید و از افراد مختلف بخواهید محصول شما را بررسی و آزمایش کنند. پیش از راه‌اندازی کمپین پیش‌فروش، دریافت چنین بازخوردهایی ضروری است. باید نظرات مخاطبان را جدی بگیرید. ممکن است محصول شگفت‌انگیزی داشته باشید اما این بدان معنا نیست که با کمی کار اضافی، نمی‌تواند بهتر شود.

هیچ شکی نیست که کمپین‌های پیش‌فروش، کار زیادی می‌طلبند. اما با داشتن برنامه و استراتژی مناسب می‌توانید اهداف کمپین پیش‌فروش خود را برآورده کنید و حتی از آن فراتر هم بروید.

منبع: وب‌سایت کارآفرین

1 دیدگاه

  • yazdan moradi - سه‌شنبه 7 بهمن 1399 - 16:02 پاسخ

    مرسی خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *