نحوه ثبت اختراع بین المللی

گاهی نتایج حاصل از تحقیقات شرکت‌های دانش بنیان و پایان‌نامه‌های دانشجویی در صنعت و تجارت نقش مهمی ایفا می‌کنند. بنابراین، برای حفاظت از ایده و اختراعات، ثبت اختراع یا پتنت به دو شکل ثبت اختراع بین‌المللی و داخلی به وجود آمد.

اما در سطح بین‌المللی نیز می‌توان پتنت ثبت کرد. پژوهشگرانی که مطمئن هستند دستاوردهای پژوهشی آن‌ها ویژگی‌های اصلی ثبت اختراع را دارد و با نتایج تحقیقاتی خارج از کشور رقابت‌پذیر است باید برای ثبت اختراع بین‌ المللی اقدام کنند و با شرایط و ضوابط آن آشنا باشند.

در ادامه به شما خواهیم گفت شرایط، قوانین و مراحل ثبت اختراع بین المللی چیست و نسبت به ثبت اختراع در ایران چه مزایایی دارد.

شرایط ثبت اختراع بین‌ المللی

همانطور که در مقاله ثبت اختراع در ایران گفتیم، تنها قدم برای کسب حق انحصاری اختراع تکمیل فرم اظهارنامه و بارگذاری مدارک لازم در سامانه مالکیت فکری می‌باشد. اما برای ثبت اختراع بین المللی باید دو مرحله طی کنید. ابتدا برای دریافت حق امتیاز ثبت اختراع باید از طریق نهادهای بین‌المللی که ایران به آن ملحق شده است مانند کنوانسیون پاریس مدارک لازم را ارسال کنید. و اگر علاقمند بودید می‌توانید بعد از یک سال ایده ثبت شده در کنوانسیون پاریس اختراع خود را در کشورهای دیگر ثبت کنید.

برای اینکه شخصا در کشورهای خارجی اختراع خود را ثبت کنید باید یکی از مخترعین عضو آن کشور باشد.

البته در سازمان‌های دیگری نیز شرایط ثبت اختراع بین المللی وجود دارند:

  • معاهده PCT

پیمان بین المللی ثبت اختراع زیر نظر سازمان جهانی مالکیت فکری فعالیت می‌کند و قریب 8 سال از همکاری ایران در این پیمان می‌گذرد.

  • سازمان جهانی مالکیت فکری

یکی از 16 آژانس تخصصی سازمان ملل سازمان جهانی مالکیت معنوی است. و فدراسیون بین‌المللی مخترعان از اعضای ناظر این سازمان است.

اگر چه هر دو سازمان که هم اکنون به آن اشاره کردیم سابقه طولانی در ثبت اختراعات دارند، بیش از 20 سال از عضویت ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری می‌گذرد و می‌توانید از این فرصت بهره ببرید. البته باید بدانید هزینه ثبت اختراع مطابق معاهده PCT بالاتر است.

برای اطلاعات بیشتر درباره مالکیت فکری و مالکیت معنوی اختراع می‌توانید به بلاگ نیک‌مگ مراجعه کنید.

نظام طبقه بندی بین المللی اختراع چیست

سازمان جهانی مالکیت فکری، برای مدیریت بهتر اختراعات آن‌ها را تحت عنوان نظام طبقه بندی بین المللی اختراعات معرفی کرده است. جالب آن است که این نظام هر 5 سال یکبار اصلاح می‌شود. اما به طور کلی 8 طبقه‌بندی اصلی وجود دارد که در جدول زیر خلاصه‌ای از آن را به تفکیک مشاهده می‌کنید.

بخشزیر بخشطبقهطبقه فرعی
Aنیازهای بشریکشاورزی
مواد غذایی
لوازم خانگی
سلامتی، نجات، تفریحی
جنگلداری
فراوری خمیر
پوشاک
دامپزشکی، آتش نشانی، بازی‌ها
Bعملیات اجرایی و حمل و نقلجداسازی
شکل دهی
چاپ
ترابری
آسیاب کردن
فلزکاری
صحافی
کشتی‌ها
Cشیمی و متالوژی متالوژی
کودها
مواد انفجاری
آلیاژهای آهنی و غیر آهنی
Dمنسوجات و کاغذکاغذ
بافندگی
تولید کاغذ
توری بافی
Eسازه‌های ثابتسازه
معدن کاری
ساخت راه آهن
حفاری زمین
Fمهندسی مکانیکروشنایی، گرمایش
انفجار
تولید بخار
مهمات
Gفیزیکدانش هسته‌ای
ابزارها
مهندسی هسته‌ای
تست بالانس استاتیکی
Hبرقعناصر الکتریکی پایهمدارهای پایه الکترونیکی
فناوری مخابرات الکتریکی
نظام طبقه بندی بین المللی اختراع

البته در نظر داشته باشید که می‌توانید با شرکت کردن در رویدادهای بین‌المللی با طراحی بازی فکری ثبت اختراع انجام دهید. در ایران نیز توسط کانون پرورش فکری امکان ثبت اختراع بازی و اسباب بازی وجود دارد. بنابراین، حتما در مورد همه زمینه‌هایی که فرصت ثبت اختراع در آن وجود دارد مطالعه کنید.

مراحل ارزیابی ثبت اختراع خارجی

ارزیابی برای بررسی شرایط لازم حمایت ثبت اختراع بین المللی در دو مرحله انجام می‌شود.

  • مرحله اول: بررسی اولیه

تقاضانامه‌هایی که برای سازمان جهانی مالکیت فکری ارسال می‌شوند نباید ناقص باشند. بنابراین، در این مرحله، اظهارنامه‌هایی که از لحاظ رعایت حق تقدم، افشای کامل و موضوع مطابق قوانین نباشند حذف خواهند شد.

  • مرحله دوم: بررسی ماهوی

پس از غربالگری اظهارنامه‌ها، سه کلید اصلی ثبت اختراع یعنی جدید بودن، نوآوری و کاربرد صنعتی اختراعات بررسی می‌شوند.

سازمان جهانی مالکیت فکری
سازمان جهانی مالکیت فکری زیر نظر معاهده PCT اختراعات بین المللی را ثبت می‌کند.

هزینه ثبت اختراع بین المللی

پس از آن‌که اظهارنامه ثبت اختراع مطابق استانداردهای ثبت اختراع باشد، مخترع تنها به مدت یک ماه فرصت دارد تا نسب به پرداخت هزیته ثبت اختراع اقدام نماید. معمولا هزینه ثبت اختراع بین‌ المللی نسبت به هزینه ثبت ایده داخلی بیشتر است. اما مقدار غیر قابل پرداختی هم نیست و متناسب با سازمان و زمان درخواست هزینه‌ها متغیر هستند. علاوه بر این، مشابه ثبت اختراع در ایران که اقلام هزینه‌ها برای اشخاص حقوقی و حقیقی متفاوت بود، این مورد برای ثبت اختراع بین المللی نیز صادق است.

البته یک تفاوت وجود دارد. اگرچه اقلام هزینه‌ها برای ثبت اختراع در ایران بیش از 16 مورد است، هزینه ثبت اختراع بین المللی در سه مورد خلاصه می‌شود. البته، مخترعین باید قبل از اقدام برای ثبت بین‌المللی نسبت به ثبت اختراع در ایران اقدام کرده باشند. به این صورت که تا 12 ماه پس از ثبت اختراع در ایران مخترعین فرصت دارند برای ثبت بین المللی اقدام کنند.  به هر حال، اگرچه هزینه این روش بالا است، ثبت اختراع در خارج از کشور مزایایی دارد که هزینه‌ها را به مرور جبران می‌کند.

قوانین ثبت اختراع بین المللی

آیین‌نامه ثبت اختراعات خارجی که توسط کانون پتنت ایران منتشر شده است، قوانین مشخصی برای حمایت از اختراعات بین‌المللی وجود دارد. برای مثال، اختراعاتی که به حوزه جغرافیایی خاصی محدود مربوط باشند یا اختراعات حوزه نرم افزار مورد حمایت قرار نخواهند گرفت. همچنین، تقاضانامه‌ها نباید قبلا به شکل مقاله بین‌المللی منتشر شده باشند. علاوه بر این، مخترعینی که با داوران ارتباط داشته باشند یا از تعهدنامه پیروی نکنند جریمه خواهند شد.  

ثبت اختراع بازی فکری
اگر برای یادگیری با اسباب بازی و بازی فکری ایده جدیدی دارید برای ثبت اختراع اقدام کنید.

مزایای ثبت اختراع بین المللی

در مقایسه با ثبت اختراع داخلی، ثبت اختراع در بین المللی یا در خارج از کشور مزایایی دارد. برای مثال، می‌توانید از تسهیلات بنیاد نخبگان استفاده کنید. همچنین، گواهینامه ثبت اختراع برای استخدام امتیاز محسوب می‌شود و در پذیرش دانشگاه‌های خارج از کشور کمک می‌کند. همچنین، پسران می‌توانند از ثبت اختراع برای معافیت سربازی یا کسری خدمت استفاده کنند.

اگرچه در این قسمت به مزایای ثبت اختراع اشاره کردیم، ثبت اختراع در مهاجرت و گرفتن اقامت هم موثر است. مهاجرت و گرفتن اقامت از طریق ثبت اختراع در کشورهای مختلف امکان پذیر است که در ادامه با اشاره به چند کشور بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.

مزایای ثبت اختراع در آمریکا

ثبت اختراع در آمریکا به معنای ثبت جهانی اختراعات است. یعنی اگر در آمریکا اختراعی ثبت کنید، دیگر نیاز نیست برای ثبت اختراع بین المللی اقدام کنید. علاوه بر این، هزینه ثبت اختراع در آمریکا کمتر از ثبت اختراع بین المللی است. و حق انحصاری ایده ثبت شده در آمریکا به مدت 20 سال می‌باشد. در صورتی که در ایران بین 5 تا 20 سال متغییر است.

مزایای ثبت اختراع در ترکیه ( اروپا)

ثبت اختراع در ترکیه یکی از معتبرترین ثبت اختراعات دنیا است. جالب آن است که ترکیه از اعضای اصلی دفتر ثبت اختراعات اتحادیه اروپا است. ثبت اختراع در ترکیه می‌تواند شما را در یک فضای مثبت رقابتی قرار دهد.

مزایای ثبت اختراع در کانادا

برای مهاجرت به کانادا به همراه خانواده می‌توانید اقدام به ثبت اختراع بین المللی نمایید. به دلیل رشد اقتصادی کانادا، پس از مهاجرت خواهید دید چگونه این کشور فرصت‌های حمایت مالی خوبی به مراکز رشد ارائه می‌کند. از طرفی، قوانین سختگیرانه ثبت اختراع در کانادا باعث شده است با آمار بالایی اختراعات کارآمد ثبت شوند.

یکی دیگر از مزایایی ثبت اختراع برای مخترین فروش ایده ثبت شده است. البته راه بهتری نیز وجود دارد: ثبت شرکت دانش بنیان! در این صورت مخترعین می‌توانند از حمایت‌های مالی مانند دریافت وام اختراع استفاده کنند.

گواهی ثبت اختراع بین المللی
با فروش ایده ثبت شده می‌توانید از ایده خود سودآوری داشته باشید.

سخن آخر

در این مقاله از اهمیت ثبت اختراع در دسترسی به بازارهای جدید و حفظ حق امتیاز ایده ثبت شده گفتیم. و سازمان‌هایی که برای ثبت اختراع در خارج از کشور فعالیت می‌کنند را معرفی کردیم. سپس قوانین و مراحل ثبت اختراع بین المللی را ارائه کردیم.

نکته مهم برای ثبت اختراع خارجی این است که باید ابتدا برای ثبت اختراع در ایران اقدام کنید. همچنین، مدت زمان محدودی برای ثبت اختراع خارجی پس از ثبت ایده در ایران وجود دارد. بنابراین، باید کاملا حساب شده برای ثبت اختراعات خود اقدام کنید. اگر هنوز نمی‌دانید ثبت اختراع چه مزایایی دارد ما در قسمت نهایی مقاله درمورد مزایای ثبت اختراع بین المللی و مهاجرت از طریق ثبت اختراع صحبت کرده‌ایم.

بنظر می‌رسد ثبت اختراع کاملا تصمیم شخصی است، اما اگر قصد دارید در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید و زودتر به درآمدزایی برسید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله پیش فروش محصول را مطالعه کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *