موفقیت در کمپین پیش فروش: تولید و تحویل

اگر دوران پیش‌فروش محصولات در کمپین شما تمام شد و به مبلغ هدف خود رسیدید، به این معنی است که پروژه شما با موفقیت دوران پیش‌فروش خود را به پایان رسانده است. بودجه مورد نظر شما تامین شده و حالا می‌توانید با ارائه مستندات لازم، مبلغ هدف خود را دریافت کنید. با این همه، این پایان ماجرا نیست.

اگر تصور می‌کردید تا پیش از پایان کمپین و تلاش برای موفقیت آن، دوران سختی را طی می‌کنید، سخت در اشتباه بودید. دشواری کار تازه بعد از پایان کمپین پیش‌فروش آغاز می‌شود. حالا زمان عملی کردن وعده‌هایی است که به خریداران خود داده بودید و باید همان کالا و سرویسی به آنها عرضه کنید که در حد انتظاراتی باشد که برایشان به وجود آوردید.
اگر در زمان پیش‌فروش محصول همه‌چیز طبق برنامه پیش رفته باشد (که احتمال خیلی کمی دارد)، پس هنگام تهیه و عرضه محصول هم دردسر کمتری دارید و مجبور نیستید با مسائل پیش‌بینی نشده مواجه شوید.
با این همه همیشه در کسب‌وکار اتفاق‌هایی رخ می‌دهند که برنامه‌های قبلی را بهم می‌زنند. امکان دارد تولیدکننده شما شرایط جدیدی برای تولید داشته باشد یا با اتفاق‌های مختلفی در تهیه زیرساخت سرویس و نیروی انسانی و مدیریت منابع مواجه شوید.

پیش از این، درباره اهمیت استراتژی، برنامه‌ریزی و تقویم اجرایی گفتیم. طراحی این موارد به شما کمک می‌کند بیشتر احتمال‌های ممکن را از ابتدای پیش‌فروش تا عرضه محصول بررسی کنید. در عین اینکه مطالعه در زمینه مدیریت مالی و منابع یا اختصاص دادن فردی در گروه کسب‌وکار به این سمت می‌تواند کمک زیادی به کنترل بهتر شرایط کند.

در راهنمای زیر مجموعه نکاتی را در نظر گرفته‌ایم که می‌تواند به مدیریت بهتر تهیه محصول و عرضه آن به خریداران کمک کند.

زمان‌بندی مشخص در نظر بگیرید

در صفحه پروژه شما به صورت کلی، تنها ماه تولید محصول و عرضه آن نمایش داده شده و روز و تاریخ دقیق ندارد. با این همه شما برای خود زمان‌بندی مشخصی طراحی کنید و تلاش کنید همه چیزطبق آن پیش برود. در این تقویم اجرایی چند روزی را هم برای این در نظر بگیرید که اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ داد، زمان کافی برای جبران را داشته باشید.

هماهنگی‌های لازم را با دیگر افرادی که در تولید و تهیه محصول شما نقش دارند، انجام دهید. این افرادی می‌توانند مواد اولیه کالاهای شما را تهیه ‌کنند، یا مسئول واحد تولیدی محصول شما باشند. در هر صورت مطمئن باشید به اندازه‌ای قابل اعتماد و خوش قول هستند که برنامه‌ریزی‌های شما را تغییر ندهند.

اگر محصولی که در کمپین برای پیش‌فروش گذاشته‌اید یک سرویس است، احتمال دارد، پیش از این با افرادی برای ارائه سرویس به توافق رسیده باشید که در صورت موفقیت کمپین برای ارائه خدمت، آنها را به کار بگیرید. در این صورت قبل از اینکه پروژه به پایان برسد، دوباره با آنها ارتباط برقرار کنید و از حضور آنها مطمئن شوید. با این حال با افراد دیگر هم برای ارائه سرویس گفت‌وگو کنید تا نقشه دوم شما باشند.

اهداف خود را منعطف طراحی کنید

اهمیت این مسئله به پیش از شروع کمپین بازمی‌گردد. یکی از مزایای اهداف منعطف در این است که در صورت افزایش فروش شما بیش از مبلغ هدف، کنترل اوضاع را از دست نمی‌دهید و می‌توانید برای تقاضای بیشتر هم پاسخگو باشید. این مسئله را حین برنامه‌ریزی و طراحی تقویم اجرایی در نظر داشته باشید.
در دوران پیش‌فروش محصول نسبت به استقبالی که مردم از پروژه شما داشته‌اند می‌توانید تخمین بزنید چه اقداماتی برای جلب رضایت خریداران شما وجود دارد و از همان زمان اقدام‌های مناسب را شروع کنید.

ارتباط با خریداران و مشتریان کمپین

ارتباط با خریدارانی که به محصول و ایده شما علاقه‌مند می‌شوند، از جمله اقدام‌های ضروری است که باید در دوران پیش‌فروش و پس از آن داشته باشید.

در اغلب موارد این خریداران هستند که به شما مراجعه می‌کنند. از هر طریقی که تلاش می‌کنید، مشتریان بالقوه را شناسایی و جذب کنید به سراغ شما می‌آیند و پرسش‌های خود را مطرح می‌کنند. حتی بعد از فرآیند خرید هم با آنها در ارتباط باشید و آنها را از روند تهیه محصول آگاه کنید.

مشتریانی که احساس کنند در جریان تولید یک ایده دخیل هستند، از محصولات و پروژه‌های بعدی شما هم حمایت می‌کنند و به مرور به خریداران وفاداری تبدیل می‌شوند که می‌توانند به شما خواه ناخواه در افزایش فروش و موفقیت کمک کنند. بنابراین پاسخگوی تمام پرسش‌ها باشید و صبر و حوصله به خرج دهید.

پس از دوران پیش‌فروش هم با مشتریان و خریداران خود در تماس باشید و تاریخ دقیق ارسال محصولات را با آنها هماهنگ کنید. ارتباط صمیمی و محترمانه‌ای که می‌تواند بین شما و آنها برقرار شود، جزو سرمایه‌های کسب‌وکار شما محسوب می‌شود، بنابراین ارزش این ارتباط را دست کم نگیرید.

ارسال بسته و ارائه سرویس

همیشه در نظر داشته باشید که می‌توانید این بخش از کار خود را برون‌سپاری کنید. لزومی ندارد همه نقش‌های کسب‌وکار توسط شما و گروه شما انجام بگیرد. بنابراین اگر هزینه‌ها و دردسرهای تحویل محصول به مشتریان توسط شما بیشتر از هزینه‌ها و دردسرهای برون‌سپاری آن است، تردید نکنید.
این نکته را هم در نظر داشته باشید که کسب‌وکارهایی که به صورت خاص وظیفه ارسال کالا و مسئولیت‌های لوجستیک به عهده دارند یا خدمت‌رسانی می‌کنند، تجربه بیشتری نسبت به شما در این کار دارند و در جلب رضایت مشتریان موثرتر عمل می‌کنند.

با این همه اگر خودتان می‌خواهید این بخش را به عهده بگیرید، پیش از انجام کار حتما درباره اصول ارتباط با مشتری مطالعه داشته باشید و افراد مورد اعتمادی برای عرضه محصول انتخاب کنید.

نظرسنجی از مخاطبان

بعد از ارسال کالاها و ارائه سرویس‌ها، تنها یک کار دیگر باقی مانده و آن هم نظرسنجی از مشتریان است. به هر شکلی که این کار را انجام می‌دهید‌ (آنلاین، تلفنی، حضوری و…) نتایج آن برای شما ارزشمند خواهد بود. نظر مشتریان معمولا صادقانه است و می‌تواند نکاتی را به شما یادآوری کند که اصلا آن را در نظر نگرفته بودید. علاوه بر این، گاه مشتریان پیشنهادات خلاقانه‌ای طرح می‌کنند که در ادامه فعالیت کسب‌وکار شما می‌تواند مفید واقع شود. بنابراین به این بخش از کار توجه کنید و نظر خریداران را جویا شوید.

با جمع‌آوری نظرسنجی‌های انجام شده و استخراج اطلاعات از آنها حالا در کنار تجربه‌ای که از دوران پیش‌فروش محصول به دست آورده بودید، منبع ارزشمندی از اطلاعات در اختیار دارید. این اطلاعات می‌تواند در ادامه فعالیت کسب‌وکار یا مدیریت پروژه‌های بعدی پیش‌فروش محصول به شما کمک کند. می‌توانید با مدون کردن این اطلاعات، آن را برای آینده بایگانی کنید یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

By admin
ورود پروفایل من