شناسایی و جذب مشتری برای پیش فروش محصولات

بعد از انتشار کمپین، نوبت مرحله سخت ماجرا است: جذب مشتریان برای پیش‌فروش محصولات
یافتن افرادی که به قدری ایده و محصول شما را دوست داشته باشند که بخواهند پیش از تولید آن، هزینه پرداخت کنند و چندین ماه برای دریافت محصول صبر کنند، به اندازه کافی دشوار به نظر می‌رسد. با این همه هر اندازه بتوانید تعداد افراد بیشتری به پیش‌خرید از محصول خود ترغیب کنید، بهتر است.
هرچند فراموش نکنید که برای ارائه سرویس یا کالا با محدودیت مواجه هستید. به احتمال زیاد کسب‌وکار شما هنوز به قدری رشد پیدا نکرده‌ که محصول را در ابعاد گسترده به جامعه عرضه کند. بنابراین به جای صرف هزینه برای تبلیغات عمومی یا ناامید شدن از روند جذب مشتریان احتمالی، بهتر است با چند روش استراتژیک، خریداران بالقوه محصول خود را بیابید.

در این بخش، راهنمایی درباره روش‌ها و استراتژی‌های مختلف جذب مشتری در دوران کمپین پیش‌فروش تهیه کرده‌ایم. پیش از مطالعه این بخش در نظر داشته باشید که محتوای ارائه شده صرفا به صورت پیشنهاد مطرح شده و روشی قطعی برای استراتژی جذب مشتریان در کمپین‌های نیک‌استارتر نیست.
هر پروژه می‌تواند با توجه به محتوا و محصول خود استراتژی خلاقانه و متفاوتی در پیش بگیرد. ضمن اینکه در انتهای دوران کمپین، صرف نظر از موفقیت یا شکست پروژه، حتما تجربه‌های زیادی درباره جلب مشتریان و ترغیب آنان به پیش‌خرید محصولات به دست آورده‌اید که می‌تواند در تجربه‌های بعدی مفید باشد.

مهم‌ترین نکته درباره طرح استراتژی جذب مشتری در این است که شما باید پیش از آغاز دوران کمپین و انتشار آن روی سایت، اقدام به طرح‌ریزی خود کنید. شناسایی مشتری در کمپین‌های پیش‌فروش تفاوت زیادی با شناسایی مشتری برای یک کسب‌وکار به صورت عمومی ندارد و از همان قواعد و ضوابط پیروی می‌کند. بنابراین پیش از انتشار کمپین حتما در این باره مطالعه کنید یا فردی را در گروه کاری خود برای انجام فعالیت‌های بازاریابی در نظر بگیرید.

به صورت کلی جذب مشتریان بالقوه برای کمپین شامل فعالیت‌های اقدامات مختلفی است:

شناسایی و ارتباط با شبکه کاری

در هر حوزه‌ و دسته‌بندی که فعالیت می‌کنید، حتما گروهی از فعالان این بخش را می‌شناسید. با آنها ارتباط برقرار کنید و پیش از انتشار کمپین، ایده خود را با آنها در میان بگذارید. پخش شدن خبر کمپین شما پیش از انتشار آن می‌تواند شروع مناسبی در آمار پیش‌فروش محصول در پی داشته باشد.
گفت‌وگو با اعضای شبکه کاری می‌تواند مزایای دیگری هم داشته باشد. در عین اینکه افراد مختلف در شبکه کاری را در جریان اقدامات خود قرار می‌دهید، می‌توانید از نظرها و پیشنهادات آنها استفاده کنید. گاهی گفت‌وگو با این افراد فرصت‌های فروش بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

گفت‌وگوها به افراد فعال در یک حوزه خاص محدود نمی‌شود. پیش از انتشار کمپین با دوستان و آشنایان دور و نزدیک خود درباره ایده کمپین و پروژه در راه صحبت کنید. هر کدام از آنها می‌توانند یک خریدار بالقوه باشند. آنها شما را می‌شناسند، بنابراین جلب اعتماد آنها راحت‌تر است. در عین اینکه می‌توانید از شبکه‌های کاری اطراف آنها هم استفاده کنید و از اطرافیان بخواهید شما را به دیگر افرادی که در این حوزه می‌شناسند، معرفی کنند.

طراحی صفحه پروژه جذاب

خود را به جای خریداران قرار دهید و با این دید به صفحه اطلاعات کمپین نگاه کنید: اگر جای آنها بودید، روی نمونه اولیه‌ای که داشتید هزینه می‌کردید؟ در صورتی که پاسخ شما به این سوال منفی است، از خود بپرسید چرا؟ علت این مسئله می‌تواند نکات مهمی را درباره شکل ارائه کمپین به دست می‌آورید.
همچنین می‌توانید محتوای کمپین را به یکی از آشنایان خود که هیچ اطلاعات قبلی درباره پروژه شما ندارد، نشان دهید و نظر او را جویا شوید. پرسش‌هایی که امکان دارد برای او به وجود بیاید، نشان می‌دهد تا چه اندازه متن کمپین را جامع و کامل نوشته‌اید. همچنین از روی واکنش او می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره جذابیت کمپین به دست آورید.
صفحه پروژه شما در عین اینکه باید به تمام پرسش‌های احتمالی کاربران پاسخ دهد، نیاز دارد از جذابیت کافی هم برخوردار باشد. بنابراین پیش از انتشار کمپین مطمئن باشید ویدیو، عکس‌ها و متنی که استفاده کرده‌اید، از ظرفیت کافی برای جذب مخاطب برخوردار است. ضمن اینکه باید مخاطب هدف خود را بشناسید و مطابق سلیقه و شیوه فکری او، محصول را عرضه کنید.

از خود بپرسید محصول شما را چه کسانی استفاده می‌کنند؟ والدین، دانشجویان، فعالان جامعه پزشکی، علاقه‌مندان به موسیقی، دوستداران محیط زیست یا زنان خانه‌دار؟ هر گروه از جامعه که بیشتر از سایرین مخاطب هدف کمپین شما هستند، نیازمند شیوه متفاوتی از رویکرد تبلیغاتی شماست.
پس از انتشار کمپین مطمئن شوید از رویکرد مناسب در برخورد با مخاطبان خود استفاده می‌کنید. این کار آنها را بیش از قبل به ایده محصول شما علاقه‌مند می‌کند و باعث جلب اعتماد آنها می‌شود.
اگر به مرور زمان عکس‌های جدیدی از نمونه اولیه خود گرفتید و گیف‌ها و اینفوگرافیک‌های مختلفی طراحی کردید، می‌توانید آنها را در صفحه کمپین خود به‌روزرسانی کنید.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی

یک یا دو شبکه اجتماعی برای فعالیت و تولید محتوای مداوم انتخاب کنید. شبکه‌های اجتماعی از هشتگ استفاده می‌کنند و همین مسئله باعث می‌شود خیلی سریع‌تر از سایر روش‌های بازاریابی، مشتریان هدف خود را پیدا کنید. می‌توانید فعالیت خود را همزمان با آغاز کمپین در شبکه‌های اجتماعی شروع کنید، اما پیشنهاد ما این است که حداقل از دو هفته پیش از انتشار پروژه، در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید و ایده خود را به عموم مردم معرفی کنید. در عین حال، به جامعه کاری یا دوستان و آشنایان خود بگویید محتوای صفحه شبکه اجتماعی شما را در همین شبکه‌ها به اشتراک برسانند.

فعالیت شما در شبکه‌های اجتماعی نیاز به برنامه‌ریزی و استراتژی دارد. در قبال همه افرادی که درباره محصول شما سوال دارند، پاسخگو باشید و تلاش کنید محتوای تولیدی شما در شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان هدف خود همخوانی داشته باشد.

اگر محصول شما در حوزه آموزش است، قطعا نیازمند ادبیات متفاوتی است با پروژه‌ای که محصولی ورزشی پیش‌فروش می‌کند. بنابراین در طراحی عکس‌ها و ویدیوها و متن تولیدی خود حتما سلیقه مخاطب را در نظر بگیرید.
اگر برای تبلیغات برای کمپین خود بودجه‌ای در نظر گرفته‌اید، می‌توانید از آن برای اشتراک بیشتر مطالب خود در صفحه‌های پرمخاطب استفاده کنید.

ارتباط با رسانه‌ها

رسانه‌ها مورد اعتماد مردم هستند. آنها می‌توانند به ارزش معرفی محصول شما اضافه کنند. در عین حال رسانه‌ها به تعداد بیشتری از مخاطبان دسترسی دارند. در نتیجه انتشار یک مطلب یا گزارش خبری درباره پروژه شما در رسانه‌ها بیش از سایر روش‌های بازاریابی می‌تواند به افزایش تعداد خریداران و پیش‌خرید محصول کمک کند.
گاه رسانه‌های تخصصی گزارش‌های خبری از محصولات و پروژه‌های جدید تهیه می‌کنند، اما اغلب آنها و تقریبا تمام رسانه‌های عمومی‌تر بابت رپورتاژهای خبری هزینه دریافت می‌کنند.

پیش از انتشار مطالب بهتر است رسانه‌ای را انتخاب کنید که بیشتر به دسته‌بندی محتوایی پروژه شما نزدیک است. این کار باعث می‌شود مخاطبان هدف بیشتری از فعالیت کمپین شما باخبر شوند.

برگزاری رویدادهای حضوری و آنلاین

برگزاری رویداد به صورت کلی جذابیت زیادی به کمپین و پروژه شما اضافه می‌کند. رویدادها محلی برای ملاقات افراد جدید و تازه کردن دیدار با آشنایان دور و نزدیک است. در رویداد حضوری علاقه‌مندان به پروژه با دیگر فعالان آن حوزه حاضر می‌شوند و با هم دیدار می‌کنند. همگی افراد حاضر در یک موضوع و علاقه‌مندی خاص با هم اشتراک دارند و از فعالیت‌های انجام شده در رویداد لذت می‌برند.

علاوه بر این، شرکت کنندگان رویداد در شبکه‌های اجتماعی درباره آن صحبت می‌کنند. همین مسئله باعث می‌شود به صورت ناخودآگاه محتوای کمپین شما بیشتر و بیشتر در فضای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود. افزایش ترافیک بالا از طریق بازاریابی دهان به دهان یکی از راه‌های اصلی موفقیت در پروژه است.
بنابراین اگر جامعه مخاطبان خود را می‌شناسید و با آنها ارتباط دارید، برگزاری رویداد یکی از مواردی است که می‌توانید به آن فکر کنید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که برگزاری هرگونه رویدادی نیازمند هزینه و برنامه‌ریزی و فهرست بلند بالایی از کار اجرایی است، بنابراین ابتدا از استقبال شرکت‌کنندگان احتمالی اطمینان پیدا کنید و بعد برای رویداد برنامه‌ریزی کنید.

رویدادهای غیرحضوری شکل دیگری از گردهمایی‌هایی است که اخیرا طرفداران بیشتری پیدا کرده‌اند. از مزایای این رویدادها این است که همه مخاطبان شما فارغ از شهر محل زندگی می‌توانند در آن شرکت کنند. در ماه‌های اخیر گستردگی ویروس کرونا نیز باعث شده بیشتر رویدادهای حضوری به رویدادهای آنلاین تبدیل شوند.

شناسایی مشتریان و جذب آنها، رویکردها و استراتژی‌های زیادی دارد. فرقی نمی‌کند شما کدام استراتژی را در پیش می‌گیرید و از چه راهی برای جذب آنها استفاده می‌کنید، مهم این است که بتوانید محصول خود را به جامعه خریدارش عرضه کنید.

شناسایی مشتری از جمله مهم‌ترین اصل و اساس‌های پیش‌فروش محصولات است. بدون مردم، بودجه‌ای هم به دست نمی‌آید و بدون بودجه تولید و عرضه‌ای هم در کار نخواهد بود. بنابراین در دوران کمپین تمام زمان و انرژی خود را صرف پیدا کردن مشتریان اصلی محصولات خود کنید.

این نکته را هم به خاطر بسپارید که در صورت پیشرفت کسب‌وکار و تولید کالاهای بیشتر و ارائه خدمات بهتر، این مشتریان همچنان همراه شما خواهند بود.

By admin
ورود پروفایل من