یک تصور غلط در مورد کراودفاندینگ (Crowdfunding)

سهیلنور
8 شهریور 1396

ما هر روز با مفاهیم بسیار زیادی مواجه می‌شویم. مفاهیمی که برخی از آن‌ها برایمان ناآشنا هستند. و البته مفاهیمی که با وجود آشنایی، نادرست جا افتاده‌اند. با این وصف مفاهیمی که بعدا به زبان فارسی اضافه شده‌اند وضعیت بدتری خواهند داشت.

در این میان Crowd Funding (که در ادامه با عنوان «تأمین مالی جمعی» یا «سرمایه بخشی» از آن یاد می‌شود) یکی از قربانیان بدفهمی زبانی است.

 

جذب منابع مالی به سادگی آب خوردن

یکی از مهم‌ترین مصداق‌های بدفهمی مفهوم «تأمین مالی جمعی» در تصورات نادرست صاحبان پروژه‌ها است. اساسا «هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیرد» و ساده‌ترین و پیش‌پا‌افتاده‌ترین بخش در راه‌اندازی کمپین‌های کراودفاندینگ، تأیید شدن پروژه است. در واقع این گام در برابر کار عظیمی که برای جذب مخاطب و سرمایه‌گذار به پروژه مورد نیاز است، بسیار ناچیز است.

مـتأسفانه برخی از صاحبان پروژه‌ها تصور می‌کنند فقط کافی‌است پروژه‌شان را در نیک‌استارتر عرضه کنند و دیگر هیچ‌ اقدام آتی انجام ندهند.

در حالی‌که در تجربه نام‌های تجاری متفاوت بارها دیده شده که هر پروژه به میزان مناسبی از تلاش برای جذب سرمایه نیاز دارد:

استفاده از شبکه های اجتماعی، جمع آوری لیست ایمیل ها قبل از معرفی پروژه تا برقراری ارتباط با رسانه ها حداقل‌هایی هستند که برای نیل به موفقیت باید انجام شوند.

 صاحبان پروژه باید به یاد داشته باشند که تأمین مالی جمعی درخواست کمک به یک خیریه نیست، و اگر صاحبان پروژه انتظار دارند مردم به آنها اعتماد کرده و در پروژه سرمایه‌گذاری کنند، باید آنها را قانع کنند که پروژه نیز لیاقت این اعتماد را دارد.

صاحبان پروژه گاه توقع دارند افراد تنها با مشاهده اطلاعاتی اندک که در سایت‌های سرمایه‌بخشی وجود دارد از تیم آنها حمایت مالی کرده و امکان توسعه محصول را برای آنها فراهم کنند. اما چرا مردم باید به پروژه و یا کسب‌و‌کاری اعتماد کنند که به طور کامل با آن در ارتباط نیستند؟

در جواب این سؤال سه دلیل اصلی مطرح است:

  1. آنها با اهداف بزرگتری از پروژه ارتباط برقرار می‌کنند.
  2. آنها با جنبههای فیزیکی این سرمایهگذاری ارتباط برقرار میکنند (مانند پاداش‌های آن).
  3. آنها با ظاهر خلاقانه در ارائه کمپین ارتباط برقرار میکنند.

 

دانستن نکات بالا رمز ساختن یک کمپین موفق است. هر پروژه باید توسط یک ایده قدرتمند در پشت صحنه پشتیبانی شود، پاداش های جذاب و خاص خود را داشته باشد و از ظاهر چشم نوازی نیز برخوردار باشد.

درباره اهداف بزرگتری که مطرح شد باید در نظر داشت که مسئله اصلی در اینجا این نیست که چه کاری انجام می‌شود، بلکه این است که چرا انجام می‌شود.

با تمرکز بر یک هدف بزرگتر سازندگان پروژه می‌توانند جامعه‌ای منحصر به فرد از افراد همفکر را گرد خود جمع کنند و با یاری آنها به اهداف مشترک خود برسند. این اهداف بزرگ می‌تواند تشویق یک تیم جوان و نوپا، حمایت از تکنولوژی‌های نوین، کمک به رشد و تعالی کشور و غیره باشد.

پاداش‌های زیبا و خلاقانه که دارای ارزش معنوی هستند می‌تواند نقش مهمی در متقاعد کردن افراد به حمایت از پروژه‌ها داشته باشد. پیشنهاد می‌شود صاحبان پروژه‌ها به سادگی از کنار این موضوع عبور نکنند و اعتنای لازم به را به آن داشته باشند.

به هر صورت خلاقیت یکی از عواملی است که پروژه‌های مختلف روی نیک‌استارتر «جذب سرمایه» می‌کنند. حال چرا خلاقیت را برای حمایت از مشتری و خوشحال‌سازی او انجام ندهیم؟

ظاهر محصول و همینطور شکل کمپین‌هایی که برای معرفی محصول شکل می‌گیرد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پیشنهاد ما برای برقراری ارتباط اولیه با مخاطب، اما «محتوای ویدئویی» است.  

محتوای ویدئویی بدون شک نقش پررنگی در اقناع مخاطبان دارد و البته فوت و فن‌های ویژه خودش را هم دارد. فوت و فن‌هایی که باعث می‌شوند پیشنهاد کنیم حتما از یک تیم‌ حرفه‌ای و توانمند و کاربلد برای تهیه و تدوین ویدئو استفاده کنید.

 بی‌شک در زمانه سلطنت محتوای دیجیتال، دسترسی به انبوه مخاطبان از طریق ویدئو یکی از آزموده‌ترین راهکارهاست که در دراز مدت می‌تواند روند رو به رشدی برای تأمین سرمایه جمعی ایدۀ شما فراهم آورد.

ما در تمام این مسیر کنار شما می‌ایستیم.