خانه خلاقیت و نوآوری: مروری بر موفق‌ترین پلت‌فرم تامین مالی جمعی در جهان

نیک استارتر .
3 دی 1397

«کیک‌استارتر راهی است برای تأمین مالی پروژه‌های خلاقانه و خانه‌ایست برای فیلم‌ها، بازی‌ها، موسیقی، هنر، طراحی و تکنولوژی شما» این جمله‌ای‌ست که کیک‌استارتر خود را با آن معرفی می‌کند. کیک‌استارتر به هنرمندان، موسیقی‌دانان، طراحان، کارآفرینان و دیگر آفرینندگان کمک می‌کند تا منابع مالی مورد نیاز خود را پیدا کنند و از آن‌ها حمایت می‌کند تا ایده‌هایشان را به واقعیت تبدیل کنند.

کیک‌استارتر رهبر وبگاه‌های تأمین مالی جمعی مبتنی بر پاداش است و پروژه‌های فراوانی را تأمین سرمایه کرده است. تاکنون ده‌ها هزار پروژه خلاقانه کوچک و بزرگ با حمایت اجتماع کیک‌استارتر به جهان عرضه‌ شده است. کیک‌استارتر موفق‌ترین پلتفرم تأمین مالی جمعی در جهان است که توانسته است گستره وسیعی از موضوعات شامل محصولات خلاقانه، هنری، کتب، اختراعات، صنایع غذایی و مانند اینها را در بستر تأمین مالی جمعی پوشش دهد.

 

نیویورک یک کتاب می‌سازد

پری چن (Perry Chen) خالق و رئیس کیک‌استارتر است. چن سال 2001 در نیواورلئان اقامت داشت و یکی از افرادی بود که تلاش می‌کردند یک فستیوال موسیقی جاز برگزار کنند. با وجود همه تلاش‌های چن، فستیوال هیچ‌گاه برگزار شد چرا که سرمایه کافی را به دست نیاورد. این در حالی بود که تعداد زیادی از مردم خواهان این برنامه بودند.

همین مسئله جرقه‌ای در ذهن او ایجاد کرد. او فکر کرد اگر مردم می‌توانستند به یک وب‌سایت مراجعه کنند و بلیت را پیش‌خرید کنند، در آن صورت بودجه لازم هم برای اجرای برنامه تهیه می‌شد.

بعد از سال‌ها در سال 2008 رخدادها دست به دست هم دادند تا جان تازه‌ای به ایده چن بدهند. چن با فردی به نام اندی بایو آشنا شد که از پورتلند با آن‌ها در تماس بود. بایو از پورتلند و ادلر از سان‌فرانسیسکو چند توسعه‌دهنده وب را در واشنگتن پیدا کردند و جلسه‌ها با اسکایپ و به صورت نامه‌نگاری‌های ایمیلی برگزار می‌شد. درنهایت 20 آوریل 2009 ایده چن شکل واقعیت به خود گرفت و آن‌ها راه‌اندازی رسمی وب‌سایت خود را جشن گرفتند و پروژه‌های متعددی را پذیرفتند.

اولین پروژه‌ای که برای تأمین سرمایه بر روی پلتفرم کیک‌استارتر قرار گرفت با عنوان «نیویورک یک کتاب می‌سازد» در تاریخ 28 آوریل 2009 بود. هدف پروژه تهیه کردن یک کتاب 100 صفحه‌ای با مشارکت 100 نفر از شرکت‌کنندگان در شهر نیویورک بود. مبلغ موردنیاز برای چاپ و طراحی کتاب سه هزار دلار در نظر گرفته شده بود. به هریک از مشارکت‌کنندگان یک صفحه از کتاب به ابعاد 8 در 10 اینچ اختصاص داده شده بود و به اختیار می‌توانستند با ارسال یک عکس، انشا، شعر یا دست‌نوشته صفحه خود را از طریق ایمیل تکمیل کنند.

این پروژه ظرف 17 روز موفق شد 3 هزار و 329 دلار را با مشارکت 110 نفر تأمین مالی کند. پاداش هر یک از مشارکت‌کنندگان اعطای یک جلد کتاب و شرکت در جشن گردهمایی 100 نفره در شهر نیویورک بود.

 

تامین 4 میلیارد دلار برای 155 هزار ایده

بیشترین مشارکت در پلتفرم کیک‌استارتر مربوط به کشور آمریکاست؛ هرچند که این پلتفرم در کشورهایی مانند انگلستان، کانادا، استرالیا، نیوزلند، هلند، نروژ، آلمان، فرانسه، دانمارک، ایرلند، اتریش، بلژیک، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، سنگاپور، مکزیک، هنگ‌کنگ و ژاپن دفترهای خود را افتتاح کرده و با استفاده از مردم بومی همان کشور، پروژه‌ها را شناسایی و در سایت معرفی می‌کند تا صاحبان آن‌ها بتوانند از حمایت بین‌المللی مردم دنیا استفاده کنند.

پلتفرم کیک‌استارتر از آغاز تأسیس در سال 2009 تا امروز میزبان 428 هزار کمپین بود که از این تعداد 155 هزار و 940 کمپین آن موفق بوده است. این کمپین‌ها توانسته مبلغی معادل 4 میلیارد دلار را از 15 میلیون نفر جمع‌آوری کند.

از این تعداد پروژه فقط 5 میلیون نفر آنها به ‌صورت تکراری در پروژه‌ها مشارکت داشته‌اند و باعث شده‌اند که در مجموع 50 میلیون تراکنش مالی اتفاق بیفتد.

نرخ موفقیت کمپین‌ها در نیک‌استارتر 36 درصد است و به طور میانگین همیشه سه هزار پروژه باز وجود دارد. از مجموع پروژه‌های موفقیت‌آمیز هم 19 هزارتا از آنها با مبلغی کمتر از هزار دلار، 85 هزار پروژه با مبلغی بین هزار الی 10 هزار دلار، 22 هزار پروژه با مبلغی بین 10 هزار تا 20 هزار دلار، 22 هزار پروژه با مبلغی بین 20 هزار الی 100 هزار دلار، 5 هزار پروژه مبلغی بین 100 هزار تا 1 میلیون دلار و 331 پروژه مبلغی بیش از 1 میلیون دلار تأمین مالی شده‌اند و عمده پروژه‌ها در بازه زمانی 1000 تا 10 هزار دلار بوده‌اند.

پایگاه استاتیستا مطالعه‌ای بر روی 10 پروژه پلتفرم کیک‌استارتر انجام داده است، آمار ارائه‌شده حاکی از آن است که میانگین زمان جمع‌آوری سرمایه در این پروژه‌ها 33 روز بوده است. همچنین دو پروژه ساعت هوشمند پبل (Pebble) و یخچال سفری(Coolest Cooler)  از پرطرفدارترین و مشهورترین کمپین‌های موفقیت‌آمیز کیک‌استارتر هستند.

به‌عنوان دیگر پروژه‌های موفق این پلتفرم می‌توان به کنسول بازی اویا (OUYA)، ساخت فیلم ورونیکا مارس (The Veronica Mars Movie) ، بازی رایانه‌ای تورمنت (Torment)، بازی رایانه‌ای ستون‌های ابدیت (Pillars of Eternity) ، چاپگر سه‌بعدی فرم1 (Form 1: 3D Printer)، عینک بازی اکیلیس ریفت (Oculus Rift)و مواردی از این دست اشاره کرد.

 

نویسنده: صابری نوری محب