ایندیگوگو چگونه کار می‌کند؟

نیک استارتر .
16 بهمن 1397

کارآفرینی، حق عموم مردم

ایندیگوگو یک پلتفرم تأمین مالی جمعی مبتنی بر پاداش است که در سال 2008 توسط اریک شل، سالوا روبین و دانا رینگمن تأسیس شد. دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا می‌باشد. این وبگاه اولین پلتفرم تأمین مالی مبتنی بر پاداش در جهان می‌باشد و امکان تأمین سرمایه یک ایده یا کسب و کارهای نوپا را برای عموم افراد فراهم می‌سازد.

کارمزد این پلتفرم 5 درصد سرمایه تأمین‌شده هر کمپین به‌صورت ثابت و 3.5 الی 9 درصد به‌صورت متغیر بسته به نوع واسطه اعتباری تعیین می‌شود. این درصد متغیر برای کارت‌های اعتباری و کارمزد پی پال می‌باشد. پلتفرم ایندیگوگو مطابق با رتبه‌های جهانی وبگاه الکسا سومین پلتفرم تأمین مالی جمعی در جهان است.

وبگاه ایندیگوگو در معرفی خود می‌گوید: موسیقی‌دانان، سازندگان، فیلم‌سازان و کارآفرینان گرامی، با کمک شما ما در حال تعریف مجدد کارآفرینی و تغییر کارآفرینی از حق ویژه به حق عمومی و پایه‌گذاری کردن آن در عموم هستیم. هر ایده مبتکرانه باید فرصت ارائه داشته باشد و هر کارآفرین خلاق باید اهمیت داشته باشد. زمانی که استقلال بیشتری در تأمین مالی ایده‌ها وجود داشته باشد شاهد دوران استقلال بیشتری خواهیم بود.

بر اساس گزارش‌ها پلتفرم ایندیگوگو تاکنون توانسته است معادل یک میلیارد دلار برای بیش از 650 هزار پروژه از 235 کشور جهان تأمین نماید. همچنین این سایت ماهانه میزبان 10 میلیون بازدید کننده از سراسر جهان است.

پیش فروش، مارکت‌پلیس و فروش سهام، ایندیگوگو همراه همیشه خلاقیت

مدل اصلی فعالیت ایندیگوگو مدل پاداش است اما در کنار این مدل، مدل خیریه را نیز در یک پلتفرم موازی پوشش می‌دهد، افراد می‌توانند از آن برای تأمین مالی موارد اضطراری، هزینه‌های پزشکی، مراسمات جشن یا سایر رویدادهای زندگی استفاده کنند. این سرویس بدون کارمزد است.

همچنین ایندیگوگو برای ایده‌های موفق خود در مدل پاداش، امکان حضور در مارکت پلیس (Market place) را فراهم می‌کند؛ کارآفرینان می‌توانند محصولات خود را در فروشگاه ایندیگوگو نیز عرضه کنند و بازار خوبی را برای خود مهیا کنند.

اخیراً ایندیگوگو به مدل فروش سهام نیز ورود کرده است. در این پلتفرم جدید ایده‌های موفق در مدل پاداش، بعد از رشد و تبدیل‌شدن به یک شرکت می‌توانند خود را برای جذب سهام‌دار عرضه نمایند. این پلتفرم امکان جذب مالی شرکت‌ها را از مدل سهام فراهم می‌کند که در آن شرکت‌ها می‌توانند مبالغ بالاتری را از مردم جذب نمایند و در جزء سهام‌داران باشند.

ایندیگوگو حضور بین‌المللی بیشتری نسبت به نیک‌استارتر دارد. این پلتفرم در ابتدا برای پشتیبانی از فیلم‌ها و تئاترهایی که تحت حمایت کمپانی‌های فیلم‌سازی نبودند تأسیس گردید اما اکنون تقریباً در تأمین مالی هر موضوعی وارد شده است.

تامین مالی 178 برابری برای فلوهایو

یکی از موفق‌ترین کمپین‌های ایندیگوگو فلوهایو یا عسل جاری بود. این ایده محصولی خلاقانه بود که به وسیله آن می‌شود عسل را به‌طور مستقیم و بدون نیاز داشتن به صافی و جداکننده‌های عسل از موم، تفکیک و به‌راحتی بسته‌بندی کرد. صاحبان این ایده کارآفرینانه یک تیم چهار نفره استرالیایی بودند. شعار آن‌ها این بود که با فلوهایو برداشت عسل برای پرورش‌دهندگان عسل و همچنین برای زنبورها بسیار آسان‌تر است.

 این ایده مهم‌ترین نوآوری در زنبورداری از سال 1852 میلادی به‌حساب می‌آید. تکنولوژی این کندو به این صورت است که موم‌ها به‌صورت شبکه‌های به هم متصل و شبیه‌سازی‌شده با موم طبیعی ساخته شده و بعد از فراوری عسل توسط زنبور در این موم‌های مصنوعی، عسل در این شبکه متصل جریان پیدا کرده و به یک شیر اصلی متصل می‌شود. عسل تولید شده بدون نیاز به صافی و به‌راحتی جمع‌آوری و بسته‌بندی می‌شود. کندوی جاری یک اختراع اساسی در کندوی زنبور عسل بود که امکان برداشت عسل بدون نیاز به باز کردن درب کندو و با حداقل آسیب به زنبورها را نیز فراهم کرده بود. این پروژه در آوریل 2015 در ایندیگوگو پذیرش شد.

سازندگان کندو سرمایه اولیه مورد نیاز را در حدود 100 هزار دلار برآورد کرده بودند، اما آن‌ها کمپین خود را با هدف 70 هزار دلار در فوریه سال 2015 راه‌اندازی کردند. هدف مالی مورد نظر آن‌ها در عرض چند دقیقه تکمیل شد و پس از 15 دقیقه مبلغ 250 هزار دلار تأمین سرمایه شد. این کمپین توانست با مشارکت 37.144 نفر در کمتر از 60 روز مبلغ 12.487.935 دلار را تأمین سرمایه کند یعنی 178 برابر مبلغ مورد نظر!

 

نویسنده: صابر نوری محب