از علیرضا طهماسب‌زاده تا بزرگ‌ترین تراکنش تأمین مالی جمعی

نیک استارتراستارتر
9 دی 1397

طهماسب‌زاده چگونه برای ساعت خود 1.5 میلیار دلار کرادفاند کرد؟

علیرضا طهماسب‌زاده صاحب کسب‌وکار بلاکس(Blockes) یک ساعت هوشمند ماژولار است. او توانست یکی از رکورددارترین پروژه‌ها را در وبگاه کیک‌استارتر هدایت کند. صاحبان ایده ساعت بلاکس، محصول خود را به این صورت پیاده کردند، افراد دارای ساعت هوشمند مجبور هستند بعد از مدتی ساعت خود را به علت رشد و ترقی تکنولوژی عوض کنند تا بتوانند از مزایای بروز شده استفاده کنند.

 ساعت بلاکس یک هسته مرکزی داشت و بندهای اتصالی ساعت ماژول‌های مختلفی را شامل می‌شد که بسته به مورداستفاده کاربر، قابل‌تغییر بود. ازجمله این ماژول‌ها می‌توان به ماژول کنترل ضربان قلب، جی‌پی‌اس، ان اف سی، سیم‌کارت، اثرانگشت و کنترل دوربین اشاره کرد. طراحی و برنامه‌نویسی این ایده نزدیک به دو سال زمان برد.

صاحبان ایده بلاکس قبل از بالا آوردن پروژه تأمین ‌مالی ساعت بر روی وبگاه کیک‌استارتر بر روی شبکه مشتریان احتمالی خود کار کردند و افراد را در جریان محصول خود قرار دادند به‌طوری‌که فقط 150 هزار نفر از طریق فیس‌بوک، اینستاگرام، ایمیل و دیگر شبکه‌های اجتماعی با سازندگان بلاکس در ارتباط بودند. سعی گروه بلاکس بر استفاده از ادبیات نو و جذاب در بازاریابی با شعارهای نو بود. یکی از شعارها این بود که ما محصولی عرضه می‌کنیم که در برابر آینده مقاوم است.

هزینه اولیه برای شروع پروژه 250 هزار دلار در وبگاه کیک‌استارتر تخمین زده شده بود. بازاریابی طوری انجام شد که فقط در روز بارگزاری پروژه در 13 اکتبر 2015 در وبگاه کیک‌استارتر و فقط در 56 دقیقه هزینه اولیه تأمین شد و در روز اول از مرز تأمین 480 هزار دلار عبور کرد. نحوه مشارکت افراد در این پروژه عمدتاً به‌صورت پیش‌خرید بود.

هزینه پیش‌خرید هر ساعت 285 دلار بود و کسی که کمتر از این مبلغ حمایت می‌کرد از دیگر خدمات پروژه نظیر ارسال تشکر الکترونیکی توسط تیم بلاکس بهره‌مند می‌شد و اگر هم کسی بیشتر از 285 دلار حمایت می‌کرد از امکانات بیشتر و بهتر ساعت برخوردار می‌شد. درنهایت در 37 روز مبلغ 1.613.000 دلار جمع‌آوری شد و تقریباً 5.500 نفر ساعت را پیش‌خرید کردند.

 

 بزرگ‌ترین تراکنش تأمین مالی جمعی در کمپین ساعت پبل (pebble)

 گروهی از کارآفرینان در ایالت کالیفرنیا یک ساعت هوشمند دیجیتال با قابلیت سفارشی‌سازی طراحی کردند که اپلیکیشن‌های ورزشی و تندرستی را اجرا می‌کند و به‌صورت بی‌سیم به گوشی‌های هوشمند اندروید و آیفون متصل می‌شود.

البته این محصول دارای امکانات خلاقانه و تکنولوژی‌های بسیار زیاد دیگری نیز هست. تیم پبل به دنبال جذب 100 هزار دلار در بازه زمانی ماه‌های آوریل و می سال 2012 بودند. با تعهد خرید 99 دلار به بالا مشارکت‌کنندگان می‌توانستند یک ساعت پبل پیش‌خرید کنند، درحالی‌که قیمت خرده‌فروشی این ساعت در حدود 150 دلار بود.

همچنین با تعهد مشارکت 220 دلار به بالا دو ساعت پبل دریافت می‌کردند. این کمپین موفق گردید مبلغ بسیار هنگفت 10.266.845 دلار را از 68.929 حامی و با متوسط تعهد خرید 149 دلار تأمین‌ مالی کند.

ساعت هوشمند پبل بار دیگر در می 2015 با قابلیت‌های بیشتر در پلتفرم کیک‌استارتر عرضه شد. قابلیت‌های جدید آن باعث شد تا بتوان از این ساعت در دما، ارتفاع و موقعیت‌های مختلف و حتی زیر آب استفاده کرد. طراحی جدید پبل بر اساس اصول ارگونومی انجام شده و دارای کارایی بیشتری بود. از دیگر قابلیت‌های نسخه جدید، فرمان صوتی بود که به عنوان ربات عمل می‌کرد.

در عرضه دوم این ساعت هوشمند در پلتفرم کیک‌استارتر، بزرگ‌ترین تراکنش مالی در حوزه تأمین ‌مالی جمعی در جهان رقم خورد. هدف پروژه 500 هزار دلار بود، که توانست با مشارکت 78 هزار نفر مبلغ 20.338.986 را جمع‌آوری نماید، در این کمپین هر فرد به‌طور میانگین 260 دلار مشارکت کرده است.

 

جذب بیش از 200 برابر سرمایه مورد نیاز با یخچال مسافرتی

یخچال سفری کولست کولر (coolest cooler) پروژه دیگری بود که توانست در سال 2014 مبلغ 13.285.000 دلار از 62 هزار مشارکت‌کننده تأمین مالی نماید، درحالی‌که هدف‌گذاری شرکت جذب 50 هزار دلار بود. این مبلغ تنها در 53 روز و از 8 جولای الی 30 آگوست 2014 جمع‌آوری شد.

این پروژه تا آوریل 2016 دومین پروژه تأمین سرمایه شده در جهان با استفاده از تأمین مالی جمعی بود که توانست بیشترین حمایت را جذب کند.

این محصول توسط ریان گرپر معرفی شد و قابلیت‌های متفاوتی مانند مخلوط‌کن، بلندگو، قابلیت اتصال یو اس بی و بلوتوث، چراغ ال ای دی، تخته خردکن، محل نگهداری بشقاب و قاشق و همچنین چرخ برای جابجایی راحت‌تر را دارا می‌باشد. از این یخچال سفری برای گردش‌های برون‌شهری و همچنین مسافرت استفاده می‌شود.

صاحبان این کمپین برای جلب حمایت افراد بسته‌های تشویقی متفاوتی را تعریف کردند که از مبلغ 5 دلار الی 285 دلار به بالا می‌باشد. نکته قابل‌توجه در این پروژه این است که 57 هزار نفر یعنی 91 درصد مشارکت‌کنندگان در حدود 185 دلار حمایت کرده‌اند که بیشترین حجم تأمین سرمایه را بر عهده داشته‌اند.

در این کمپین 8 نفر بالای 2 هزار دلار حمایت کرده‌اند. نکته جالب دیگر این است که این شرکت در کمپین قبلی تأمین مالی‌اش در پلتفرم کیک‌استارتر موفق نبوده و با شکست همراه بوده است.

 

نویسنده: صابر نوری محب