برای موفقیت در کسب‌وکار به سرمایه نیاز دارید نه پول

نیک استارتراستارتر
10 آذر 1397

قسمت دوم

تامین مالی تنها بخش کوچکی از فرآیند یک کمپین کراودفاندینگ است؛ آن‌قدر کوچک که به گفته بانک جهانی تنها سه درصد فعالیتی است که روش کراودفاندینگ برای یک کسب‌وکار انجام می‌دهد.

در عین حال افرادی هم که به دنبال عرضه ایده خود در یک پلتفرم کراودفاندینگ هستند جدا از تامین مالی، به سرمایه نیز نیاز ‌دارند؛ آنچه که روش «کراودفاندینگ» یا «تامین مالی جمعی» می‌تواند هر دوی آنها را در اختیارشان بگذارد.

 

کراودفاندینگ را چه می‌توان معنی کرد؟

این روزها مفهوم کراودفاندینگ هر روز بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. هر روز پلتفرم‌ها و کمپین‌های جدیدتری راه‌اندازی می‌شود و هر روز مقالات علمی بیشتری در این حوزه انتشار پیدا می‌کند. به همین نسبت اهمیت توجه به ترجمه دقیق این واژه نیز افزایش می‌یابد. چراکه می‌تواند سطح انتظارات ما و مردم را نسبت به این روش تغییر بدهد.

تاکنون عنوان‌های مختلفی برای ترجمه این مفهوم در فضای علمی و کسب‌وکاری کشور ما استفاده شده است: «تأمین‌مالی‌جمعی»، «تأمین سرمایه جمعی»، «تأمین جمعی سرمایه»، «جذب سرمایه مردمی» و مانند اینها.

تفاوت اصلی این عبارت‌ها در استفاده از واژه‌های «مالی» و «سرمایه» است. بعضی لفظ مالی را مناسب می‌دانند و برخی دیگر هم تعبیر سرمایه را؛ اما کدام‌یک از این تعابیر ترجمه دقیق‌تری برای کراودفاندینگ است؟

 

ابتدا باید تفاوت بین واژه‌های «مالی» و «سرمایه» را بیشتر مورد بررسی قرار داد. مطابق تعاریف بانک جهانی از کراودفاندینگ، واژه‌های سرمایه و مالی تفاوت زیادی باهم دارند. می‌توان گفت لفظ مالی جزء کوچکی از مفهوم سرمایه است. طبق این تعریف سرمایه به دو قسمت تقسیم می‌شود: «سرمایه مالی» و «سرمایه اعتباری».

 

نقش پررنگ سرمایه اعتباری در پیشبرد کسب‌وکار

همان‌طور که در شکل زیر می‌بینید، دسته مالی به دو دسته «فیزیکی» و «پولی» تقسیم می‌شود. یعنی بخش مالی سرمایه شما شامل همه آن چیزی است که ارزش مالی داشته باشد، از پول شما گرفته تا امکانات سخت‌افزاری و فیزیکی کسب‌وکار شما مانند کارگاه، دفتر کار، میز، صندلی و غیره.

از سوی دیگر، سرمایه اعتباری هم شامل چهار دسته می‌شود که شاید ارزش مستقیم پولی و مالی نداشته باشند اما ارزش سرمایه را برای یک فرد و یک کسب‌وکار دارند و البته نسبت به سرمایه مالی نقش جدیدتری را در جهان امروز ما بازی می‌کند.

این چهار دسته عبارت‌اند از: سرمایه اجتماعی، سرمایه انسانی، سرمایه سازمانی و سرمایه ارتباطی.

به گزارش بانک جهانی، در کشورهای توسعه‌یافته سرمایه مالی تنها سه درصد از سرمایه کسب‌وکارها را تشکیل می‌دهد و 97 درصد سرمایه‌ای کشورها از بخش اعتباری تأمین می‌شود. این مسئله خود به تنهایی اهمیت بخش اعتباری را نسبت به مالی نشان می‌دهد.

حتی می‌توان گفت وجود سرمایه اعتباری در یک کسب‌وکار می‌تواند ما را از سرمایه مالی نیز بی‌نیاز کند، اما کمبود سرمایه اعتباری می‌تواند ضربه اساسی به کسب‌وکار بزند، ضربه‌ای که با سرمایه مالی قابل جبران نیست.

 

تامین سرمایه یا تامین مالی؟

حال سؤال این است که کراودفاندینگ برای کسب‌وکارها تامین «سرمایه» می‌کند. یا صرفا تامین «مالی»؟!

پاسخ این است: هردو.

آن‌گونه در کشورهای توسعه‌یافته تجربه شده، تأمین ‌مالی تنها یکی از آورده‌های کراودفاندینگ برای کسب‌وکار نوپا است، آن‌هم نه مهم‌ترین آورده. کراودفاندینگ آورده‌های مختلفی را برای یک ایده به همراه دارد. برای مثال اگر شما یک ایده در ذهن دارید که بازار آن را نمی‌شناسید و به آن مطمئن نیستید، مهم‌تر از تامین‌ مالی برای ایده شما، برآوردی دقیق و واقعی از حجم بازار ایده اهمیت دارد تا بتوانید تصمیم بگیرید ایده را اجرایی کنید یا خیر؟

آیا محصول یا خدمت شما برای مردم جذاب است و حاضرند برای استفاده از آن پول خرج کنند؟ روش کراودفاندینگ می‌تواند بازار ایده شما را بسنجد. بنابراین وقتی یک ایده در پلتفرم معرفی می‌شود، مردم آن را می‌بینند و اینجاست که مشخص می‌شود این ایده جذاب است یا نه!

 

آورده‌های روش کراودفاندینگ به یک کسب‌وکار نوپا

مزیت کراودفاندینگ در این است که این کار را قبل از عملی کردن ایده برای شما انجام می‌دهد، قبل از اینکه ساعت‌ها برای اجرای آن زمان و هزینه مالی صرف شود. بنابراین به کمک روش کراودفاندینک می‌توانید ایده خود را به آزمون بگذارید و با نتیجه آن بهتر تصمیم‌گیری کنید.

از طرف دیگر همین فرآیند یک بازار هدف را برای محصول یا خدمت شما ایجاد می‌کند، افرادی که از ایده شما حمایت کرده‌اند در واقع آن را پیش‌خرید کرده‌اند، پس ریسک شما برای تولید آن کاهش می‌یابد، چرا که بازار اولیه خود را به‌دست آورده‌اید.

یکی دیگر از مزایای کراودفاندینگ تقویت بازاریابی است. افرادی که ایده شما را پسندیده‌اند و از آن حمایت کرده‌اند، حالا تبلیغش می‌کنند! با خلق چند انگیزه در آنها، هم دوست دارند محصول شما تولید شود، هم می‌خواهند محصولی که پیش خرید کرده‌اند به دستشان برسد. پس در بین دوستان خود آن را تبلیغ می‌کنند و این یک سرمایه اجتماعی بزرگ است.

مزایای زیادی را می‌توان برای این روش تامین‌ مالی بیان کرد. مثل ارتباط مؤثر و مفید صاحب ایده با حامیان، که می‌تواند برای تامین ایده‌های بعدی هم مؤثر باشد.

بنابراین افرادی هم که به دنبال عرضه ایده خود در یک پلتفرم کراودفاندینگ هستند نیاز به تامین مالی ندارند، بلکه به سرمایه نیاز ‌دارند؛ آنچه که روش «کراودفاندینگ» یا «تامین مالی جمعی» می‌تواند هر دوی آنها را در اختیارشان بگذارد.

 

نویسنده: صابر نوری محب