به فرخندگی رنج کوتاه کنیم.

داستان نیک‌استارتر

به فرخندگی رنج کوتاه کنیم

استارت‌ آپ‌های زار، هوما و دست به رنگ موفق شدند رقمی بیش از برآوردشان «جذب سرمایه» کنند. این استارت آپ‌ها هم اکنون در مرحله جذب سرمایه هستند.

سرش رو بالا آورد. همه صفحات و تب‌های کروم رو بست. از پشت صندلی‌اش بلند شد تا کمی قدم بزنه. همش به مانیتور خیره شده‌بود.

اون بیرون داشت بارون می‌بارید. میزد به شیشه. انگار به قلبش داشت می‌زد و غماشو می‌شست. مثل همیشه استکان دسته‌ دارشو برداشت و رفت آشپزخونه تا از آقا مسلم چایی بگیره. این دفعه اما مثل همیشه موقع خستگی نرفته بود پیش مسلم که بهش بگه: آقا مسلم، یه دونه سفارشی واسمون بریز. این چاییای لب‌ریزته که خستگی به تن آدم نمی‌مونه بعدش.

این دفعه خوشحال بود؛ شایدم ناراحت. خودش هم درست نمی‌دونست.

چایی رو مثل همیشه با دست چپش گرفت و رفت پشت پنجره که بارون رو تماشا کنه.

یه روز سرد پاییزی بود. پاییز تهران اما مثل شهرش سرد و پر از برگ نبود. نسبت به شهرش خیلی سرد نبود.

امروز که خبر جذب سرمایه و موفقیت استارتاپ‌ها رو می‌خوند، فکرش رفت به پنج سال قبل. روزایی که توی دلش داغ این روزا رو داشت. داغی که از نبودن حمایت می‌اومد. داغی که از دیده نشدن می‌اومد. سال‌هایی که داشت جون می‌کَند تا ثابت کنه ایده‌اش خوب و کاربردیه و میشه روش سرمایه‌گذاری کرد.

داغی چایی لبشو سوزوند. به خودش اومد. فکرای بدو باید می‌ذاشت کنار. بالاخره هر چی شده‌بود و نشده‌بود، دیگه امروز باید جشن می‌گرفت.

نهالی که کاشته بود، کم‌کم جوونه می‌زد؛ بار میداد و جون می‌گرفت.

به آسمون بارونی تهران نگاه کرد.

چه روزایی زیر این آسمون گذرونده بود.

یادش اومد که اون اولا که تازه برگشته بود ایران، دلش میخواست یه کار بزرگ بکنه. اون کار بزرگ رو از هر جایی شروع کرده‌بود به بن‌بست خورده بود.

زندگی اون ور  آب اما یه چیزی بهش یاد داده‌بود: یه کارایی هست که مختص ذات آدماست. کارایی که با انرژی و زور و توان جمع انجام میشن. کارایی که قرار نیست تک نفره انجامشون بدیم.

استعدادهای زیادی دور و برش بودند. ذهن‌های جوونی که با هزار تا امید و آرزو میرفتن تو دانشگاه و بعدش مثل یه گلوله داغ می‌خوردن تو دیوار.

اشکال هر چی بود از «خاک» نبود. خاکی که این گل‌ها رو پرورش می‌داد، اما عطر و بو و شکوفه‌زدنش نصیب دیگران میشد.

رعد و برق که زد، یهو یادش اومد که خودش هم یه زمانی داشت اون ور آب شکوفه می‌زد. هر چی بود اون ور باغبونای بهتری داشت. دستشون بازتر بود و بهتر می‌رسیدند بهش.

فقط نمی‌دونست چرا هر بار داره یه کار بزرگ اون ور آب می‌کنه «بغض» می‌کرد.

با همین فکرا بود که برگشته‌بود.

یه چند ماه بعد به سرش زد که خب میشه کاری کرد که دیگه کسی ناامید نباشه. دیگه کسی از ترس سرمایه جذب نکردن کاری رو شروع نکنه. میشه کاری کرد که «امید» جوونه بزنه و زنده بمونه؟

یعنی میشد؟

خب شده بود.

تا همین چند لحظه پیش که خبر خوب رو بهش داده‌بود، تا جایی که یادش می‌اومد بیشتر از 240 تا استارتاپ اومده بودن پیشش. بهشون همه جوره کمک کرده بود: از اون رازهای مگوی بازار و پشتک وارو زدن‌های مختلفی که طی این همه سال یاد گرفته بود گفته بود.

از این که چطوری مشتری رو بشناسیم و چطوری اعتمادشو جلب کنیم تا این که چطوری باید تولید کنیم که بصرفمون باشه واسشون حرف زده بود.

مثل یه اوستاکار که می‌خواد همه اسرار کارشو به شاگردش بگه، مثل وقت‌هایی که شاگرد حرف گوش نمی‌کنه و دل اوستا می‌سوزه، دلش خیلی سوخته بود.

از دست بعضی از شاگرداش دلش سوخته بود. داغ موفق کردن بعضی از این جوونا که حتی با همه تلاشاش نخواستند و نشد روی دلش مونده بود.

چی می‌شد اگه میتونست همه اون 240 تا تیم رو موفق کنه؟ چی‌ می‌شد اگه به جای 2000 نفر حامی، الان 20 میلیون نفر از کارشون خبر داشتن؟ چی می‌شد اگه همیشه می‌تونست همه جا با افتخار بگه که از زمان به وجود اومدن «نیک‌استارتر» تا همین الان بیشتر از صد هزار تا شغل تو این مملکت به وجود اومده؟ که چند صد هزار تا جوون «امید» رو دوباره ساختن تو این مملکت.

که میشه موند و کار کرد و میشه زیبایی آفرید و میشه کمک کرد.

میشه کاری کرد که داغ به دلمون نمونه.

ما نهالشو کاشتیم، آبش دادیم، بزرگش کردیم، حالا نوبت شماست که میوه‌شو بچینید.

چطوری؟

اگه دلت خواست که میوه‌هاشو بچینی، این پایین کلیک کنی می‌تونی بری پروژه‌ها رو ببینی

همه پروژه‌‍‌ها

یا این که اون پایین «ایمیلتو» بهم بده که بعضی وقتا بهت سر بزنم و بگم هنوز به فکرتم.

به امید روزای قشنگ

نیک‌استارتر

خبرنامه ایمیلی

 

 


 

پرسش‌های متداول

نیک استارتر یک سامانه جذب سرمایه برای کسب و کارهای نوپا، از طریق تأمین مالی جمعی است.
تأمین سرمایه جمعی ( Crowd Funding) سرمایه گذاری در یک پروژه عادی و یا ریسک پذیر بوسیله جمع کردن مبالغ کمی از پول از تعداد بسیار زیادی از مردم است. سرمایه بخشی عموما از طریق اینترنت انجام می‌شود.
مراجعه کنندگان به سایت نیک استارتر، پس از آشنایی با جزئیات هر پروژه می توانند به مبلغ دلخواه از پروژه ها حمایت کرده یا در صورت نیاز محصولِ نهایی هر کدام از پروژه های در حال اجرا را پیش خرید کنند.
چون ما معتقدیم هیچ کسب‌وکاری در هیچ‌جای دنیا، «به تنهایی» موفق نشده‌است. چون ما معتقدیم «یک دست صدا ندارد.»
حمایت از پروژه‌ها به دو شکل انجام می‌شود: - حمایت آزاد از پروژه به معنای حمایت با مبلغ دلخواه از یک پروژه است. - حمایت با مبلغ تعیین شده که شامل خرید بسته حمایتی است.
پس از ثبت‌ پروژه در نیک‌استارتر، تیم سازنده، خود محصول و «امید فروش» محصول مورد ارزیابی فنی و تخصصی قرار می‌گیرند و در صورت تأیید پروژه‌ها وارد نیک‌استارتر می‌شوند.
هر پروژه به طور متوسط به دو هفته زمان برای بررسی توسط تیم های فنی و بازرگانی نیاز دارد.
نیک استارتر به عنوان یک سامانه سرمایه بخشی، می کوشد بهترین و قابل اعتمادترین تیم ها را در مجموعه خود مورد حمایت قرار دهد. به همین دلیل، تیم فنی نیک استارتر سختگیرانه، پروژه ها را بررسی کرده و پس از بررسی دقیق، آنها را وارد چرخه حمایتی خود میکند.
نیک استارتر با همکاری صندوق توسعه تعاون برای پروژه های مورد حمایت خود، ضمانت‌نامه بانکی فراهم کرده است، تا در صورت به نتیجه نرسیدن پروژه توسط صاحبان و طراحان آن، نیک استارتر راه را برای جبرانِ هزینه‌کردِ کاربرانِ خود باز گذاشته باشد.
بر اساس قوانین نیک استارتر در زمان عقد قرارداد با صاحبان پروژه ها، صاحبان هر کدام از پروژه ها، پس از تحویل محصول به مشتری، باید حداقل یک سال محصول خود را گارانتی کنند.
نیک استارتر در صورت جمع آوری حدود نیمی از سرمایه مورد نیاز برای هر پروژه، سرمایه جمع آوری شده را به صاحبان پروژه تحویل می دهد. در غیر این صورت، تمام مبلغ جمع آوری شده مستقیم به حساب کاربران بازگردانده می شود.
هر کدام از صاحبان ایده، می توانند ایده‌های خود را که نیاز به کسب سرمایه دارند،از طریق این صفحه در اختیار نیک استارتر قرار دهند.
یک نمونه اولیه از محصول، اطلاعات کاربردی محصول، اطلاعات فنی محصول، اطلاعات مربوط به تولیدکنندگان محصول و همچنین راه های دسترسی از جمله شماره تماس و روزمه تیم اجرایی پروژه
مبلغ سرمایه درخواستی سقف ندارد و به شرایط پروژه بستگی دارد.
بستگی به پروژه ممکن است متفاوت باشد. در حالت عادی معمولا نود روزاست. از این نود روز، سی روز آماده‌سازی تیم، محتوا و توضیح شرایط همکاری و شصت روز بعدی شامل حضور در سایت و جذب سرمایه است.
تیم نیک استارتر با معرفی پروژه های طرف قرارداد به گروه های تخصصی، صاحبان مشاغل، جامعه هدف هر محصول و افراد، نهادها و سازمان های ذی‌ربط می کوشد با جذب حمایت های مادی و معنوی، از آن ها حمایت کند.
با ثبت نام، شما عضو باشگاه نیک استارتری ها می‌شوید. بر این اساس می‌توانید جزو اولین افرادی باشید که از پروژه های خلاقه و جدیدی که در سایت وارد می‌شوند، با خبر شوید. همچنین می‌توانید از هدایا و امکاناتی که در هر پروژه به همراهان تعلق میگیرد، برخوردار شوید.

تاثیرات نیک‌استارتر

لینک خبری نیک استارتر در خبرگزاری های کشور

بهترین راه برای تامین مالی یک کسب‌وکار چیست؟

بهترین راه برای تامین مالی یک کسب‌وکار چیست؟

برای موفقیت در کسب‌وکار به سرمایه نیاز دارید نه پول

برای موفقیت در کسب‌وکار به سرمایه نیاز دارید نه پول

2,527,805,000 تومان

حمایت از نیک استارتر تاکنون

2209 نفر

حامی، از پروژه‌های نیک‌استارتر تاکنون

دردی که تأمین ‌مالی ‌جمعی از اقتصاد چین دوا کرد

بحران اقتصادی، پیشران کارآفرینی با تأمین‌ مالی‌ جمعی: مروری بر پیدایش تأمین‌ مالی‌ جمعی

تیم نیک‌استارتر

ما بهترین‌ها را زیر یک سقف گرد آورده‌ایم تا برای چرخاندن چرخ اقتصاد کشور، گام‌های بزرگی برداریم.   

همکاران نیک‌استارتر