به فرخندگی رنج کوتاه کنیم.

نیک استارتر چیست؟

به فرخندگی رنج کوتاه کنیم

 

 

دنیای استارتاپ‌ها همیشه با چالش‌های متعددی روبرو بوده‌است. از مناسب‌ نبودن تیم تا مشکلات خاص ورود اولیه به بازار، جذب سرمایه و تأمین رضایت کاربران. در بیشتر مواقع، جوان بودن اکوسیستم و ناهمگونی آن با صنایع و کسب‌وکارهای سنتی، معمولا مانع از انتقال مستقیم تجربه و دانش می‌شود.

نیاز به وجود کسانی است که هم زبان تکنولوژی بدانند و هم زبان بازار سنتی. هم سیستم مدرن را بفهمند و هم سیستم رایج موجود را. با تمام مشکلات و موانع و گرفتاری‌هایش.

در این شرایط، چند نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ شریف که سال‌های سال در صنایع مختلف کار و فعالیت تجاری حرفه‌ای کرده‌بودند، دور هم جمع شدند تا برای از میان برداشتن بخشی از بار این مشکلات، کاری کنند.

این لحظه، لحظه تولد نیک‌استارتر بود.

نیک‌استارتر خود را بستری برای «همراهی» و «کمک» به استارتاپ‌های محصول‌محور و با کیفیت ایرانی می‌داند که از لحظه ورود یک استارتاپ تا انجام آن، تجربه ارزشمند متخصصان خود را در اختیارش بگذارد.

این تجارب شامل کمک به «فروش اولیه» محصول و «تست اولیه بازار»، شتاب‌دهی محصول و مشاوره برای رفع نقایص و مشکلات محصول، مشاوره تجاری و کسب‌‌وکاری و در نهایت کمک و اصلاح فرآیندهای بازاریابی، تحقیقات بازار و بازاریابی دیجیتال است.

 


CrowdFunding یا تأمین سرمایه جمعی

 

کراود فاندینگ یا «تأمین سرمایه جمعی» یک شیوه جذب سرمایه برای شرکت‌های نوپایی است که ایده‌هایی خلاقه دارند. در این شیوه، صاحبان ایده ها، با معرفی خود و محصول‌شان به جامعه، برای گسترش دامنه فعالیت خود، سرمایه جمع میکنند. شکل جمع آوری سرمایه در این حوزه معمولا دو صورت دارد. مخاطبان و مشتریان می‌توانند با کمک بلاعوض، از ایده ها حمایت کنند.

در این شکل تأمین سرمایه جمعی، سرمایه بخش هیچ توقعی از صاحبِ ایده ندارد. شکل دوم و مرسوم در تأمین سرمایه جمعی، پیش فروش محصولِ خلاقه ای‌ست که توسط تولید کننده‌ی نوپا ارائه شده است.

در این شکل تأمین سرمایه جمعی، سرمایه بخش، با پیش خرید کردن محصول، ضمن حمایت از تولید کننده داخلی، معمولا محصول تولید شده را به قیمتی بسیار ارزان‌تر از آنچه که در بازار عرضه خواهد شد، تحویل خواهد گرفت. به هر حال نیک استارتر هر دو گونه تأمین سرمایه جمعی را در مجموعه فعالیت های خود تعریف کرده است.

تأمین سرمایه جمعی به عنوان یکی از راه‌های جذب سرمایه برای ایده‌های نوین تجاری، نخستین بار در آمریکا مطرح شد. اما هم اکنون، این روند بعنوان یکی از راه‌های اصلی جذب سرمایه در دنیا شناخته می‌شود.


نیک استارتر کجای تأمین سرمایه جمعی قرار دارد؟

 

تیم نیک استارتر خود را نه تنها تابع قوانین جمهوی اسلامی ایران می‌داند، که پا را فراتر گذاشته و خود را ملزم به رعایت قوانینِ نانوشته اخلاق تجارت نیز می‌داند. (قوانین و مقررات نیک استارتر را اینجا بخوانید)

به همین دلیل، با تشکیل سه کارگروه در مجموعه خود، از لحظه ی ورود یک پروژه به سامانه نیک استارتر تا لحظه پایان مدتِ حضور در سامانه، از آن‌ها حمایت می‌کند. حتی بعد از اتمام مدت حضور پروژه از حقوق مصرف‌کنندگان و تأمین کنندگان سرمایه حمایت خواهد کرد.

تیم‌های نیک استارتر

 

نیک استارتر برای توجه به حقوق مشتریان و مصرف‌کنندگان خود، و همچنین حقوق صاحبان ایده که ایده‌های خود را در نیک استارتر عرضه و برای خود سرمایه جمع می‌کنند، از تیم‌ها و کارشناسان خبره بهره مند می‌شود.

کارگروه فنی ضمن بررسی دقیق جزئیات ایده ها، بهترین، دقیق‌ترین، کاربردی ترین و بی‌ نقص‌ترین آن‌ها را انتخاب می‌کند. پس از انتخاب ایده توسط تیم فنی، تیم‌های بازاریابی و محتوا کار خود را روی معرفی بیشتر و بهتر ایده آغاز می‌کنند تا آن را به بهترین شیوه به جامعه معرفی و عرضه کنند و از این رهگذر، حقوقِ کاربران و مراجعان نیک‌استارتر و همچنین صاحبان ایده مورد توجه قرار می‌گیرد.

و اما...

 

نیک استارتر، یک حاشیه امن بسیار مطمئن و قوی برای مخاطبان و مراجعان خود نیز دارد؛ این مجموعه، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی از "صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون" از پروژه های مورد نظر خود حمایت می‌کند. با وجود ضمانتنامه بانکی، کاربران سامانه نیک استارتر پس از تأمین سرمایه جمعی، می‌توانند از تحویل گرفتن قطعی آن محصول یا پس‌گرفتنِ سرمایه‌ی بخشیده شده یقین حاصل کنند.

 

پرسش‌های متداول

مبلغ سرمایه درخواستی سقف ندارد و به شرایط پروژه بستگی دارد.
با ثبت نام، شما عضو باشگاه نیک استارتری ها می‌شوید. بر این اساس می‌توانید جزو اولین افرادی باشید که از پروژه های خلاقه و جدیدی که در سایت وارد می‌شوند، با خبر شوید. همچنین می‌توانید از هدایا و امکاناتی که در هر پروژه به همراهان تعلق میگیرد، برخوردار شوید.
تأمین سرمایه جمعی ( Crowd Funding) سرمایه گذاری در یک پروژه عادی و یا ریسک پذیر بوسیله جمع کردن مبالغ کمی از پول از تعداد بسیار زیادی از مردم است. سرمایه بخشی عموما از طریق اینترنت انجام می‌شود.
مراجعه کنندگان به سایت نیک استارتر، پس از آشنایی با جزئیات هر پروژه می توانند به مبلغ دلخواه از پروژه ها حمایت کرده یا در صورت نیاز محصولِ نهایی هر کدام از پروژه های در حال اجرا را پیش خرید کنند.
چون ما معتقدیم هیچ کسب‌وکاری در هیچ‌جای دنیا، «به تنهایی» موفق نشده‌است. چون ما معتقدیم «یک دست صدا ندارد.»
حمایت از پروژه‌ها به دو شکل انجام می‌شود: - حمایت آزاد از پروژه به معنای حمایت با مبلغ دلخواه از یک پروژه است. - حمایت با مبلغ تعیین شده که شامل خرید بسته حمایتی است.
پس از ثبت‌ پروژه در نیک‌استارتر، تیم سازنده، خود محصول و «امید فروش» محصول مورد ارزیابی فنی و تخصصی قرار می‌گیرند و در صورت تأیید پروژه‌ها وارد نیک‌استارتر می‌شوند.
هر پروژه به طور متوسط به دو هفته زمان برای بررسی توسط تیم های فنی و بازرگانی نیاز دارد.
نیک استارتر با همکاری صندوق توسعه تعاون برای پروژه های مورد حمایت خود، ضمانت‌نامه بانکی فراهم کرده است، تا در صورت به نتیجه نرسیدن پروژه توسط صاحبان و طراحان آن، نیک استارتر راه را برای جبرانِ هزینه‌کردِ کاربرانِ خود باز گذاشته باشد.
بر اساس قوانین نیک استارتر در زمان عقد قرارداد با صاحبان پروژه ها، صاحبان هر کدام از پروژه ها، پس از تحویل محصول به مشتری، باید حداقل یک سال محصول خود را گارانتی کنند.
نیک استارتر در صورت جمع آوری حدود نیمی از سرمایه مورد نیاز برای هر پروژه، سرمایه جمع آوری شده را به صاحبان پروژه تحویل می دهد. در غیر این صورت، تمام مبلغ جمع آوری شده مستقیم به حساب کاربران بازگردانده می شود.
هر کدام از صاحبان ایده، می توانند ایده‌های خود را که نیاز به کسب سرمایه دارند،از طریق این صفحه در اختیار نیک استارتر قرار دهند.
یک نمونه اولیه از محصول، اطلاعات کاربردی محصول، اطلاعات فنی محصول، اطلاعات مربوط به تولیدکنندگان محصول و همچنین راه های دسترسی از جمله شماره تماس و روزمه تیم اجرایی پروژه
بستگی به پروژه ممکن است متفاوت باشد. در حالت عادی معمولا نود روزاست. از این نود روز، سی روز آماده‌سازی تیم، محتوا و توضیح شرایط همکاری و شصت روز بعدی شامل حضور در سایت و جذب سرمایه است.
تیم نیک استارتر با معرفی پروژه های طرف قرارداد به گروه های تخصصی، صاحبان مشاغل، جامعه هدف هر محصول و افراد، نهادها و سازمان های ذی‌ربط می کوشد با جذب حمایت های مادی و معنوی، از آن ها حمایت کند.
نیک استارتر یک سامانه جذب سرمایه برای کسب و کارهای نوپا، از طریق تأمین مالی جمعی است.
نیک استارتر به عنوان یک سامانه سرمایه بخشی، می کوشد بهترین و قابل اعتمادترین تیم ها را در مجموعه خود مورد حمایت قرار دهد. به همین دلیل، تیم فنی نیک استارتر سختگیرانه، پروژه ها را بررسی کرده و پس از بررسی دقیق، آنها را وارد چرخه حمایتی خود میکند.

تاثیرات نیک‌استارتر

لینک خبری نیک استارتر در خبرگزاری های کشور

بحران اقتصادی، پیشران کارآفرینی با تأمین‌ مالی‌ جمعی: مروری بر پیدایش تأمین‌ مالی‌ جمعی

بحران اقتصادی، پیشران کارآفرینی با تأمین‌ مالی‌ جمعی: مروری بر پیدایش تأمین‌ مالی‌ جمعی

دردی که تأمین ‌مالی ‌جمعی از اقتصاد چین دوا کرد

دردی که تأمین ‌مالی ‌جمعی از اقتصاد چین دوا کرد

1,748,714,346 تومان

حمایت از نیک استارتر تاکنون

1734 نفر

حامی، از پروژه‌های نیک‌استارتر تاکنون

برای موفقیت در کسب‌وکار به سرمایه نیاز دارید نه پول

بهترین راه برای تامین مالی یک کسب‌وکار چیست؟

تیم نیک‌استارتر

ما بهترین‌ها را زیر یک سقف گرد آورده‌ایم تا برای چرخاندن چرخ اقتصاد کشور، گام‌های بزرگی برداریم.   

همکاران نیک‌استارتر