به فرخندگی رنج کوتاه کنیم.

داستان نیک‌استارتر

به فرخندگی رنج کوتاه کنیم

دنیای عجیبی گرد ما شکل گرفته‌است. دنیایی از سرمایه‌گذاران مردد و استارتاپ‌های ناامید. سرمایه‌گذارانی که نمی‌دانند چقدر می‌شود به ادعاهای استارتاپ‌ها اعتنا کرد و استارتاپ‌هایی که نمی‌توانند صحت ادعایشان را به سرمایه‌گذاران ثابت کنند.

دو گروه مختلف از یک جنس پیش روی ما هستند. دو گروهی که بیشتر اوقات «زبان» همدیگر را نمی‌فهمند. آن‌جایی که دو نفر همدیگر را نفهمند، «همدلی» از بین می‌رود.

با درک و لمس دقیق تلخی همدل نبودن، ما شروع به کمک کردن به هر دو  طرف کردیم. به استارتاپ‌ها فضایی دادیم که بتوانند به دنیای ذهنی سرمایه‌گذاران نزدیک شوند؛ به سرمایه‌گذاران اطمینان دادیم استارتاپ آن موجودیت غیرقابل اعتمادی نیست که به زبانی بیگانه سخن بگوید. فقط کافیست دقیق‌تر و بهتر و همدلانه‌تر بشنوند.

از قِبَل همدلی، کمپین‌های موفق‌مان پشت سر هم راه افتادند: دست به رنگ، لوکسین، زار، کامپوزیست، هوما، نینیکس.

موفق شدن این پروژه‌ها و همدلی فعالی که در پس آن پیش می‌رفت، باعث شد باور کنیم که هنوز می‌توان امید داشت و کار بزرگ انجام داد.

هنوز هم می‌توان در این مملکت ماند و «ارزش‌‌آفرینی» کرد. باور کردیم که در این کشور هم هنوز بعضی از مفاهیم آن‌قدر ارزشمند هستند که بتوان برایشان جنگید.

اما به این راحتی‌ها هم نبود. جلب اعتماد کاربران و سرمایه‌گذاران روز به روز سخت‌تر شد. از سویی بی‌مهری برخی سرمایه‌گذاران و گاهی عدم پایبندی به قول‌هایشان «تیم‌های» ما را دلسرد  و ناامید و سرخورده کرد و از سویی قوانین نانوشته و پیچ و خم‌های آزار دهنده سد راهمان شدند. اذیت‌ها گاهی آن‌قدر زیاد شد که برای زنده‌ماندن نیک‌استارتر مجبور به پذیرش پروژه‌های جانبی شدیم.

در این میان اما آخرین موج ناامیدی را نیز تحمل کردیم. نخواستیم باور کنیم که آخر این سوز «بهاری» نباشد. به فکر افتادیم که بنا به مأموریت‌مان «جمعی» بیندیشیم و از قدرت «جمع» و «عقل جمعی» کمک بگیریم.

با همین دیدگاه‌ها، لشکر غم را پشت سر نهادیم و آماده رویاندن ایده‌های نو در تن خستۀ نیک‌استارتر شدیم. نگاهمان به مناطق کمتر مورد توجه جنوب کشور بود و طرح رویش را برای نخستین بار در خوزستان و پس از آن در سیستان و بلوچستان آغاز کردیم.

گرمای دل مردم جنوب، یخ‌ دلسردی‌مان را شکست و متوجه شدیم چه استعدادهای پرشوری در خاک جنوب نهفته بود و چه زیبا بر پیکر آن ایده‌ها می‌توان لباس «ارزش‌آفرینی» پوشاند.

با طرح رویش دوباره زندگی را آغاز کردیم و متوجه شدیم پهنه این کشور پهناور آن‌قدر بزرگ هست که نخواهیم با بی‌مهری پایتخت‌نشینان ناامید شویم.

هدفمان بزرگ‌تر از آن بود که بخواهیم نیمه‌کاره رهایش کنیم. متوجه شدیم که حق نداریم ناامید شویم. حق نداریم بگوییم «نمی‌شود.»

 و اکنون اینجاییم. به اندازه 2000 نفر جهان را جای بهتری کرده‌ایم. به اندازه 2000 نفر «امید» بخشیده‌ایم. به اندازه 2000 نشان داده‌ایم «می‌شود.» به اندازه 2000 نفر نشان داده‌ایم «محبت و امید» اگر چه قطره‌ قطره، می‌تواند یک دریا «محبت» بین انسان‌ها جاری کند.

با کمک شما توانستیم؛ با حمایت شما توانستیم، تنهایمان نگذارید. هنوز برای بهتر شدن جهان، نیاز به دست‌های مهربان شما داریم.

 


 

پرسش‌های متداول

مبلغ سرمایه درخواستی سقف ندارد و به شرایط پروژه بستگی دارد.
با ثبت نام، شما عضو باشگاه نیک استارتری ها می‌شوید. بر این اساس می‌توانید جزو اولین افرادی باشید که از پروژه های خلاقه و جدیدی که در سایت وارد می‌شوند، با خبر شوید. همچنین می‌توانید از هدایا و امکاناتی که در هر پروژه به همراهان تعلق میگیرد، برخوردار شوید.
تأمین سرمایه جمعی ( Crowd Funding) سرمایه گذاری در یک پروژه عادی و یا ریسک پذیر بوسیله جمع کردن مبالغ کمی از پول از تعداد بسیار زیادی از مردم است. سرمایه بخشی عموما از طریق اینترنت انجام می‌شود.
مراجعه کنندگان به سایت نیک استارتر، پس از آشنایی با جزئیات هر پروژه می توانند به مبلغ دلخواه از پروژه ها حمایت کرده یا در صورت نیاز محصولِ نهایی هر کدام از پروژه های در حال اجرا را پیش خرید کنند.
چون ما معتقدیم هیچ کسب‌وکاری در هیچ‌جای دنیا، «به تنهایی» موفق نشده‌است. چون ما معتقدیم «یک دست صدا ندارد.»
حمایت از پروژه‌ها به دو شکل انجام می‌شود: - حمایت آزاد از پروژه به معنای حمایت با مبلغ دلخواه از یک پروژه است. - حمایت با مبلغ تعیین شده که شامل خرید بسته حمایتی است.
پس از ثبت‌ پروژه در نیک‌استارتر، تیم سازنده، خود محصول و «امید فروش» محصول مورد ارزیابی فنی و تخصصی قرار می‌گیرند و در صورت تأیید پروژه‌ها وارد نیک‌استارتر می‌شوند.
هر پروژه به طور متوسط به دو هفته زمان برای بررسی توسط تیم های فنی و بازرگانی نیاز دارد.
نیک استارتر با همکاری صندوق توسعه تعاون برای پروژه های مورد حمایت خود، ضمانت‌نامه بانکی فراهم کرده است، تا در صورت به نتیجه نرسیدن پروژه توسط صاحبان و طراحان آن، نیک استارتر راه را برای جبرانِ هزینه‌کردِ کاربرانِ خود باز گذاشته باشد.
بر اساس قوانین نیک استارتر در زمان عقد قرارداد با صاحبان پروژه ها، صاحبان هر کدام از پروژه ها، پس از تحویل محصول به مشتری، باید حداقل یک سال محصول خود را گارانتی کنند.
نیک استارتر در صورت جمع آوری حدود نیمی از سرمایه مورد نیاز برای هر پروژه، سرمایه جمع آوری شده را به صاحبان پروژه تحویل می دهد. در غیر این صورت، تمام مبلغ جمع آوری شده مستقیم به حساب کاربران بازگردانده می شود.
هر کدام از صاحبان ایده، می توانند ایده‌های خود را که نیاز به کسب سرمایه دارند،از طریق این صفحه در اختیار نیک استارتر قرار دهند.
یک نمونه اولیه از محصول، اطلاعات کاربردی محصول، اطلاعات فنی محصول، اطلاعات مربوط به تولیدکنندگان محصول و همچنین راه های دسترسی از جمله شماره تماس و روزمه تیم اجرایی پروژه
بستگی به پروژه ممکن است متفاوت باشد. در حالت عادی معمولا نود روزاست. از این نود روز، سی روز آماده‌سازی تیم، محتوا و توضیح شرایط همکاری و شصت روز بعدی شامل حضور در سایت و جذب سرمایه است.
تیم نیک استارتر با معرفی پروژه های طرف قرارداد به گروه های تخصصی، صاحبان مشاغل، جامعه هدف هر محصول و افراد، نهادها و سازمان های ذی‌ربط می کوشد با جذب حمایت های مادی و معنوی، از آن ها حمایت کند.
نیک استارتر یک سامانه جذب سرمایه برای کسب و کارهای نوپا، از طریق تأمین مالی جمعی است.
نیک استارتر به عنوان یک سامانه سرمایه بخشی، می کوشد بهترین و قابل اعتمادترین تیم ها را در مجموعه خود مورد حمایت قرار دهد. به همین دلیل، تیم فنی نیک استارتر سختگیرانه، پروژه ها را بررسی کرده و پس از بررسی دقیق، آنها را وارد چرخه حمایتی خود میکند.

تاثیرات نیک‌استارتر

لینک خبری نیک استارتر در خبرگزاری های کشور

بحران اقتصادی، پیشران کارآفرینی با تأمین‌ مالی‌ جمعی: مروری بر پیدایش تأمین‌ مالی‌ جمعی

بحران اقتصادی، پیشران کارآفرینی با تأمین‌ مالی‌ جمعی: مروری بر پیدایش تأمین‌ مالی‌ جمعی

دردی که تأمین ‌مالی ‌جمعی از اقتصاد چین دوا کرد

دردی که تأمین ‌مالی ‌جمعی از اقتصاد چین دوا کرد

2,001,689,346 تومان

حمایت از نیک استارتر تاکنون

1897 نفر

حامی، از پروژه‌های نیک‌استارتر تاکنون

برای موفقیت در کسب‌وکار به سرمایه نیاز دارید نه پول

بهترین راه برای تامین مالی یک کسب‌وکار چیست؟

تیم نیک‌استارتر

ما بهترین‌ها را زیر یک سقف گرد آورده‌ایم تا برای چرخاندن چرخ اقتصاد کشور، گام‌های بزرگی برداریم.   

همکاران نیک‌استارتر